Sądzili, że to nowy gatunek węża. Badania wskazały zupełnie inne rozwiązanie tej zagadki

Czarne węże pojawiły się wskutek działalności górniczej człowieka. Jest to dowód na „przemysłową” ewolucję u gatunków morskich. Wcześniej taki melanizm przemysłowy (zmienianie koloru na czarny) zaobserwowano u ciem po rewolucji przemysłowej w Anglii. Owady zmieniły kolor na czarny, gdyż wtedy były mniej widoczne na osmolonych sadzą z fabryk drzewach.  A okazuje się, że nie tylko ćmy zaczęły się zmieniać.

Czarne żółwiogłowce australijskie, bo tak brzmi ich pełna nazwa, najczęściej są czarno-białe. Jednak te żyjące w zanieczyszczonych wodach są zupełnie czarne. Badacze doszukują się wpływu ołowiu i arsenu z wody na ilość wytwarzanej melaniny w skórze węża, który kilkukrotnie w ciągu roku linieje. Ilość szkodliwych pierwiastków – ołowiu, cynku, kobaltu, niklu i manganu jest wyższa niż u prawidłowo wybarwionych węży.

Badacze twierdzą, że węże ewoluują w odpowiedzi na zanieczyszczenia wód, przystosowują się i zmieniają, by móc przetrwać. Jednak proces ewolucji trwał miliony lat, a węże zmieniają się bardzo szybko, co może doprowadzić do ich wyginięcia. Czas przestać traktować ocean jako ściek, który wszystko przyjmie.

 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : newscientist.com

Reply