Dalajlama twierdzi, że kobiety muszą rządzić światem. Jego słowa dają do myślenia

Dalajlama jest nie tylko świeckim przywódcą Tybetu. 

To przede wszystkim duchowy lider buddystów. Choć od lat przebywa na uchodźstwie, chętnie udziela się publicznie i udziela kolejnym dorastającym pokoleniom bardzo cennych rad. Jego słowa zawsze uderzają w nasze czułe struny i solidnie dają do myślenia. Pozwalają zastanowić się i odkryć prawdziwą wartość w życiu nie tylko wyznawcom buddyzmu, ale wszystkim ludziom o wrażliwym sercu, którzy być może trochę się zagubili.

W numerze Lion’s Roar z lipca 2019 r. pięć osób podzieliło się swoimi wrażeniami po spotkaniu z Dalajlamą. Oto jak kanadyjska pisarka i blogerka Danielle LaPorte opisuje swoje spotkanie z Jego Świątobliwością:

Kiedy miałam około trzydziestu lat, miałam okazję spotkać się z Jego Świątobliwością na osobności. Hej złotko – zadzwonił do mnie mój szef – umówiłem się na spotkanie z Dalajlamą. Lecimy do Indii. Zebrałam się w kilka minut – relacjonuje dziennikarka. 

Było nas pięcioro w Dharamsali – i czuliśmy się, że jakbyśmy byli fanami, czekającymi na wielki koncert. Jego Świątobliwość wkroczył, silny i promienny z: – Przepraszam, że musieliście czekać! – powiedział. Rozmawialiśmy o świecie, operacjach wojskowych i polityce. Dużo się śmialiśmy. A potem odwrócił się gwałtownie do mnie, rzucając mi przenikliwe spojrzenie. Jego krzaczaste brwi uniosły się…

Jak dodaje kobiety, wtedy właśnie zaczęło się najlepsze. Dalajlama spytał ją, czy chciałaby się od niego czegoś dowiedzieć. Po chwili konsternacji i kolejnej zastanowienia, Danielle odparła:

Moje pokolenie jest na rozdrożu. Zastanawiam się, jaką masz wiadomość dla Pokolenia X (przyp. red. ludzi urodzonych w drugiej połowie XX w., którzy nie wiedzą, dokąd mają zmierzać) – stwierdziła reporterka. 

Dalajlama odrzekł z poważną miną:

Twoja edukacja jest ceniona na Zachodzie. To jest dobre. Masz technologię. To też nie jest złe. Ale nie uczycie swoich ludzi wartości serca, współczucia. Na tym się skupcie – stwierdził duchowy przywódca. 

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply