Naukowcy wreszcie wytłumaczyli, czym jest déjà vu!

Doświadczyliście tego zjawiska ze swojego życia, a może znacie je z opowieści przyjaciół? Déjà vu jest zjawiskiem, a raczej odczuciem, że to, co właśnie widzimy już kiedyś się nam przydarzyło. Odczucie to jest połączone z przekonaniem, że jest to niemożliwe, by stało się wcześniej. Co więcej, bardzo trudno badać to zjawisk, bo pojawia się nagle i niespodziewanie. 

Niejednokrotnie déjà vu jest połączone z odczuciem, że wie się, co za chwilę nastąpi. Jak to możliwe?  No właśnie, głowią się nad tym specjaliści z dziedzin neurologii i neuropsychologi, a także psychiatrzy i wszelkiej maści paranaukowcy.

20


Badania przeprowadzone na uczestnikach eksperymentu polegały na przedstawianiu im słów z jednej grupy, ale bez wyraźnego łącznika, np. mówiono poduszka, noc, łóżko, kołdra, ale nie padało słowo sen.

21


Zaraz po badaniu naukowiec pytał ich, czy w z zestawie było jakieś słowo na „s”, badani odpowiadali, że nie. Jednak, gdy naukowiec powtórzył pytanie po jakimś czasie, uczestnicy byli pewni, że słowo sen padło. Mózg sam dokonał nadinterpretacji  i uzupełnił sekwencję słów. A przez to miały poczucie przypominające déjà vu.

Naukowcy uważają, że déjà vu powstaje, gdy mózg próbuje zrozumieć, co się dzieje; wertuje wspomnienia, by przywołać rozwiązania sytuacji w jakiej się znajdujemy, ale nie potrafi nic znaleźć.

22

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply