Dziecko kłamie? Psycholodzy wyjaśniają, dlaczego nie jest to takie złe

Dzieci są kochane i niewinne, często nie przypuszczamy, że mogą zrobić coś złego, bardzo dobrze o tym wiedząc.

Wiele godzin dorośli spędzają na odpowiadaniu na pytania z cyklu: „dlaczego?”, „po co?” Często sami nie wiedzą i zastanawiają się, jak udzielić odpowiedzi na wszystkie te pytania. Wierzymy, że dzieci są dobre i nie robią nic złego specjalnie. Jednak, gdy zdarzy się złapać dziecko na kłamstwie czy innym złym uczynku, dorośli wariują. Od kogo się tego nauczyło?

1

 

Nie ma się czego bać. To zupełnie normalne, że dziecko zaczyna kłamać. Psycholodzy zajmujący się badaniami nad zachowaniem  i rozwojem dzieci zapewniają, że to zupełnie normalne. Dziecko zaczyna kłamać około 3 roku życia. Zazwyczaj robi to, gdy próbuje uniknąć konsekwencji swoich działań. Jednak to nie jest główna przyczyna, w mózgu dziecka rozwijają się ośrodki odpowiedzialne za pamięć roboczą, kontrolę i planowanie.

Dziecko, gdy zrobi coś złego, po prostu ignoruje rzeczywistość i tworzy własną. To niesamowite, że mózg trzylatka potrafi wykonać takie operacje. Kłamstwo jest niczym innym jak oznaka rozwoju mózgu. Oczywiście należy umiejętnie postępować z dzieckiem, by kłamstwo nie weszło mu w nawyk. Na kolejnej stronie dowiesz się, co jeszcze ukazały badania.

3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : lifehack.org

Reply