Jakie zło czyha w kebabie? Zobacz, co zazwyczaj siedzi w tym popularnym daniu


Surówka i sos

Kolejnym dodatkiem jest surówka, najczęściej z kapusty: białej, czerwonej lub pekińskiej, z niewielką ilością innych warzyw. Czy klienci powinni obawiać się serwowanych warzyw? Liczne doniesienia byłych pracowników kebabów mówią, że tak, ponieważ warzywa bywają nie pierwszej świeżości lub brak odpowiednich warunków do ich przechowywania.

W kraju nad Wisłą w kebabie nie może zabraknąć również sporej ilości sosów: łagodnego lub ostrego, ewentualnie mieszanki ich obu. Jeśli macie nadzieję, że choć one są wartościowe, to niestety musicie się rozczarować. Sosy czosnkowe nigdy czosnku nie widziały, są tylko mieszanką majonezu, jogurtu naturalnego i przyprawy typu tzatziki. Sos ostry najczęściej stanowi pasta pomidorowa, olej i duża ilość przypraw i polepszaczy smaku.

Surówka „na bogato” jest rzadkością w kebabach.

pixabay.com

salad-905215_960_720


Standard lokalu

Kebab nie jest szczególnie skomplikowanym daniem, wymagającym doświadczenia i restauracyjnej kuchni, więc najczęściej kebaby sprzedawane są w budkach, niewielkich lokach lub z okienek. Warto zwrócić uwagę na czystość tych punktów, na to, czy pracownicy myją ręce, czy używają jednorazowych rękawiczek. Często to złe warunki są przyczyną kłopotów gastrycznych, które później odczuwa konsument, więc warto ustrzec się przed niebezpieczeństwem czyhającym w złym stanie sanitarnym lokalu. Pamiętajmy, że zatrucia pokarmowe mogą być nawet śmiertelne.

Kalorie

Kebab o wadze około 450 g może dostarczyć organizmowi nawet do 1000 kalorii, w zależności od tłustości mięsa i dodatków. Najzdrowszy będzie kebab z kurczaka, podany tylko z surówkami bez sosów, zaś kebab z baraniny, omaszczony dużą ilością sosów z pewnością będzie koszmarem dla żołądka. Bez wątpienia na korzyść kebabów przemawia technika obróbki mięsa: pieczenie, a nie smażenie, ale niewielka to pociecha, gdy mięso jest złej jakości.

Krzywdzącym byłaby generalizacja zakładająca, że wszystkie punkty sprzedające kebaby oszukują na mięsie i mają kłopoty z czystością, ale życiowe doświadczenie pokazuje, że miejsc spełniających większość wymagań konsumenta ze świecą szukać. Mając na uwadze poziom, jaki reprezentują polskie punkty z kebabami, należy uznać kebab za niezdrowe danie, którego należy unikać.

Należy być czujnym, decydując się na zakup kebaba.

pixabay.com

doner-kebab-445053_960_720

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : be-healthy-and-beauty.blog.pl

Reply