Dlaczego kobiety robią selfie z góry, a mężczyźni z dołu? Naukowcy z Kanady mają na ten temat pewną interesującą teorię

Robiąc sobie zdjęcie selfie, chcemy wyglądać na nim dobrze.

Nikt nie lubi zdjęć, na których źle wygląda. Z tego powodu powstało setki filtrów i dodatków, które mają sprawić, że na fotografii będziemy wyglądać korzystnie, świeżo i kwitnąco. Nie trzeba być profesjonalnym grafikiem, by ująć sobie kilogramów, czy dodać wzrostu. Są na to sposoby. Pierwszym i podstawowym jest odpowiednie ustawienie kąta, pod którym zostanie zrobione zdjęcie.

Mylą się jednak ci, którzy twierdzą, że o naszym atrakcyjnym wyglądzie na danej fotografii, decyduje tylko matematyka. Naukowcy z Uniwersytetu w Saskatchewan w Kanadzie przekonują, że istnieje cała „psychologia selfie”. Na różne ujęcia decydujemy się w konkretnym celu. Podskórnie wyczuwamy, co osiągniemy konkretnym zdjęciem i w jaki sposób przedstawimy siebie otoczeniu. Mowa ciała ma ogromne znaczenie również w kontekście selfie.

Naukowcy z Saskatchewan przeanalizowali zdjęcia selfies kilkuset kobiet i mężczyzn heteroseksualnych i zbadali je pod kątem tego, jaki obraz w oczach potencjalnego partnera chcieli wywołać. Jak myślicie, czemu kobiety znacznie częściej decydowały się na zdjęcia „z góry”, a mężczyźni „z dołu”?

Wnioski naukowców solidnie was zaskoczą!

Kobiety znacznie częściej decydowały się na zdjęcia „z góry”, ponieważ w ten sposób chciały wywołać wrażenie, że ich ciało jest drobniejsze, a one same młodsze i bardziej „kwitnące”. Mężczyźni wybierali zdjęcia z dołu, gdyż portrety z góry są w ich opinii niemęskie. Poprzez selfie „z dołu” panowie dodawali sobie wzrostu. Dzięki dodatkowym centymetrom, wydawali się zaś bardziej dominujący, czuli, jak prawdziwi „samcy alfa”.

Jak podali naukowcy, konkretne znaczenie miały również fotografie robione pod kątem prostym do aparatu, oraz nieco z boku do niego. Kąt prosty wyraża uczciwość, zdjęcia en face częściej robiły kobiety, zwłaszcza te, które chciały zobrazować coś, czy podzielić się z przyjaciółmi jakimś sekretem, jakąś wiadomością. Selfie, na których twarz danej osoby znajdowała się w tle, lub z boku były zaś utożsamiane z nieuczciwością lub z wycofaniem. Wykonywali je zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : rebelcircus.com

Reply