Twierdzisz, że doby nie da się wydłużyć? Gdy poznasz zasadę Pareto, szybko zmienisz zdanie

Każdego dnia stajemy przed wyzwaniem ograniczonych zasobów.

Pomimo faktu, że mamy tendencję, aby zwalać winę na czas, prawda jest taka, że większość z nas po prostu nie potrafi nim mądrze zarządzać. Ciągle się gdzieś spieszymy. Odkładamy ważne rzeczy w nieskończoność, jesteśmy na bakier z terminami… W efekcie żyjemy w stresie i w chaosie.  Nie ma sposobu, aby przedłużyć dobę, ale istnieje sposób, aby maksymalnie wykorzystać czas, który mamy.

Tutaj z pomocą przychodzi nam zasada Pareto. Jej nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego ekonomisty, który zauważył, że 20% włoskich rodzin posiada 80% wszystkich pieniędzy w kraju. Zafascynowany tą zależnością, zaczął stosować zasadę 20/80 do wszystkiego wokół siebie. Okazało się m.in. że z 20% strąków groszku pochodziło 80% całych plonów na jego polu. Coraz więcej przykładów dawało potwierdzenie, że wzór można zastosować w każdej sytuacji i pasuje do każdego przypadku.

Co ma wspólnego uprawa pola z naszym zarządzaniem czasem? Ważne jest, aby zrozumieć, że współczesny świat oferuje zbyt wiele możliwości, aby każdy pomysł mógł zostać powołany do życia. Na początku może to być mylące, ale jeśli przestrzegamy zasady Pareto, wiemy, że 20% naszej pracy przynosi 80% korzyści. 

Oznacza to, że z 10 rzeczy, które zaplanowałeś dzisiaj, 8 nie jest tak ważnych. Wszystko, co musisz zrobić, to określić, jakie są te 2 najważniejsze rzeczy i zacząć od nich. Jeśli nie skupisz się na tych 20%, zmarnujesz 80% swojego czasu. Skąd jednak mamy wiedzieć, co jest ważne?

Odpowiedź znajdziesz stronę dalej.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply