Hoduje się je masowo na wyścigi i do polowań, a gdy nie są już potrzebne, czeka je okrutna śmierć – tak najkrócej można opisać dramatyczną sytuację chartów w Hiszpanii

Tylko ludzie bez serca mogą traktować zwierzęta jak rzeczy.

Nie da się zaprzeczyć, że posiadanie zwierzęcia może dawać człowiekowi wymierne korzyści. Wiele gatunków zwierząt od wieków pracuje z człowiekiem ramię w ramię i nie ma w tym nic złego, ale ile traktuje się je z szacunkiem. Niestety niektórzy postrzegają żywe istoty, jak narzędzia do zarabiania pieniędzy.

Każda rasa psa z czegoś słynie, a synonimem szybkości wśród czworonogów są charty. Te piękne i majestatyczne psy dzięki swej aerodynamicznej budowie ciała, mogą biegać nawet 50 kilometrów na godzinę. To bardzo stara rasa, która była obecna już w Mezopotamii w VI wieku p.n.e.

Charty od wieków angażuje się do polowań i wyścigów. W Anglii tradycja polowania z chartami ma ponad 2,5 tysiąca lat, ale w ostatnich dekadach dostrzeżono, że takie praktyki nie służą czworonogom. Dlatego w wielu krajach zakazano polowań z tymi psami. ale niestety nie zrobiono tego w Hiszpanii…

Hiszpania nie jest postrzegana jako kraj, w którym zwierzętom dzieje się szczególna krzywda. Oczywiście wiele dyskusji budzi sytuacja byków wykorzystywanych na corridzie, ale ogólnie Hiszpania zdaje się krajem przyjaznym zwierzętom, co może potwierdzić np. niska liczba bezdomnych czworonogów w miastach.

Niestety to tylko pozory, bo wystarczy przyjrzeć się sytuacji chartów, by zobaczyć, jak okrutni mogą być Hiszpanie zaślepieni wizją zarobienia sporej gotówki. Psy te traktowane są w bestialski sposób, gorzej niż rzeczy i często skazuje się je z śmierć w męczarniach.

Więcej o losie chartów na Półwyspie Iberyjskim przeczytacie na kolejnych stronach. Ostrzegamy, że w dalszej części artykułu najdziecie też dość drastyczne zdjęcia. 

zwolenie” class=”mw-headline”>

Chart hiszpański, czyli galgo español został wyhodowany jako pies myśliwski, ale dziś traktuje się go też jako psa wyścigowego i do towarzystwa. Prawdopodobnie pochodzi od charta arabskiego lub azjatyckiego. Ma krótką sierść, w kolorze czarnym, brązowym, piaskowym lub rudym (zdarzają się też osobniki pręgowane). Psy te są bardzo inteligentce i emocjonalne. Dobrze nadają na towarzyszy dla dzieci, a wobec obcych są nieufne.

Niestety Hiszpanie nie potrafią docenić zalet swojej narodowej odmiany charta i traktują psy w fatalny sposób. Nie liczy się ich komfort, zdrowie i życie, lecz tylko to, by jak najwięcej zarobiły dla swojej właścicieli, albo podczas polowań na zające, albo podczas wyścigów.

W Hiszpanii istnieje wiele nielegalnych hodowli chartów. Psy żyją tam w okropnych warunkach i są nieustannie faszerowane odżywkami, sterydami, antybiotykami i hormonami, by były szybkie i wytrzymałe. Nie raz psy są też głodzone i napuszczane na siebie, by wyzwolił się w nich większy instynkt przetrwania i były skłonniejsze do rywalizacji.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : topibuzz.com, wikipedia.org

Reply