Czteroletni chłopczyk przedostał się na wybieg dla goryli. Aby ratować dziecko, władze ZOO zastrzeliły zwierzę. Czy słusznie?

Wizyta w ZOO to doskonały plan na rodzinne niedzielne popołudnie. Niestety, jeśli rodzice nie zachowają odpowiedniej czujności, taka wyprawa może przerodzić się w tragedię, jak w przypadku rodziny, która zwiedzała ZOO w Cincinnati, w stanie Ohio. 

Do tragicznych zdarzeń w Cincinnati ZOO doszło dwa dni temu, gdy czteroletni chłopczyk, niedopilnowany przez rodziców, z prawie czterech metrów spadł na wybieg dla goryli. Dziecko utknęło w fosie w obecności samca imieniem Harambe, który nie pozostał obojętny wobec nieproszonego gościa. Ostatecznie zwierzę zabito, co wywołało falę krytyki. Czy śmierć podopiecznego ogrodu zoologicznego była konieczna? Czy nie można go było czasowo uśpić?


goryl-pas


Harambe był 17-letnim gorylem nizinnym, który zginał przez ludzką nieodpowiedzialność. Nieostrożni rodzice pozwolili swojemu synkowi prześliznąć się pod barierkami przy fosie, dlatego dziecko runęło w dół, wprost na wybieg 180-kilogramowej małpy. Zwierze złapało chłopca i kilkukrotnie pociągnęło go za sobą. Świadkowie twierdzą, że Harambe nie chciał zrobić dziecku krzywdy, a zabicie go było błędem.

Goryl nie wydawał się szczególnie agresywny, raczej zirytowany sytuacją

goryl-2


Władze ZOO były w bardzo trudnej sytuacji i musiały szybko reagować. Nie wiadomo było czy środek usypiający zadziałałby wystarczająco szybko, by zdążyć wyciągać chłopca z bez uszczerbku na jego zdrowiu, więc gdy dziecko przebywało na wybiegu już od 10 minut, zdecydowano się na zastrzelenie goryla. Dyrektor ZOO uważa, że była to słuszna decyzja, ponieważ zwierzęta są nieprzewidywalne i nie wiadomo, co goryl mógł zrobić z dzieckiem.

Harambe mieszkał w w Cincinnati ZOO od ponad dwóch lat

goryl-1


Chłopczyk trafił pod opiekę lekarzy, ale ani szpital ani rodzice nie podali żadnych oficjalnych informacji o stanie jego zdrowia. W internecie natomiast pojawiała się fala krytycznych komentarzy pod adresem władz ZOO, że decyzję o zabiciu podopiecznego podjęły zbyt pochopnie oraz w stosunku do rodziców dziecka, którzy bezpośrednio przyczynili się swoją lekkomyślnością do zaistnienia tej całej dramatycznej sytuacji.

A wy jak uważacie? Goryl mógł skrzywdzić, a nawet zabić chłopca?

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply