Dzielna stewardessa uratowała 400 osób kosztem własnego życia. Jak wyglądał jej ostatni lot?

Neerja zdołała ostrzec pilotów, którzy przez właz awaryjny kokpitu uciekli z samolotu. Bez nich maszyna nie mogła wzbić się w powietrze. Terroryści stracili więc możliwość polecenia na Cypr i uwolnienia palestyńskich więźniów. Ich plan legł w gruzach, zaczęli więc panikować. Byli wściekli, dla przykładu zabili Amerykanina, a jego ciało wyrzucili z maszyny. Zażądali, by Neerja przyniosła paszporty wszystkich pasażerów, aby wyselekcjonować i pozbyć się Amerykanów.

Kadr z filmu Neerja

Odważne stewardessy ukryły dokumenty pod siedzeniami, dzięki czemu ludziom udało się przeżyć. Dodatkowo Neerja przekazała człowiekowi siedzącemu obok jednego z wyjść, arkusz z instrukcjami, jak otworzyć drzwi. Prawie 17 godzin później w samolocie wysiadło zasilanie i zgasły światła. Terroryści wpadli w popłoch, strzelili na oślep i zaczęli rzucać granatami, chcąc zabić wszystkich pasażerów.

Korzystając z zamieszania, Neerja otworzyła jedno z wyjść i zaczęła wyprowadzać ludzi. Kolejna stewardesa i człowiek, który przeczytał instrukcje Neerji, otworzyli jeszcze dwoje drzwi. W tym samym czasie pakistańska armia zaczęła szturmować samolot. 22-latka mógł opuścić samolot, ale tego nie zrobiła. Kontynuowała ewakuację pasażerów.

Po więcej przejdź na następną stronę.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply