Finlandii udało się wygrać z bezdomnością. W jaki sposób? Nie uwierzycie!

Mimo postępu cywilizacyjnego jedną z kwestii, z jakimi borykają się dzisiaj społeczeństwa, jest bezdomność. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z jej skali, a niestety, jest to problem powszechny i dotykający coraz większą liczbę osób.

Jednym z państw, które postanowiły wypowiedzieć skuteczną walkę bezdomności, jest Finlandia. Władze wdrożyły tutaj w 2008 roku program, który zaczął dość szybko przynosić owoce. Od 2008 do 2014 roku liczba ludzi, którzy byli długotrwale bezdomni, zmniejszyła się o około 1200 i sukcesywnie zmniejsza się nadal.

W czym tkwi skuteczność działalności Finów? Rozwiązanie jest wbrew pozorom bardzo proste.

230

Fińskie władze zdecydowały się na dość odważny krok i postanowiły dać ludziom borykającym się z problemem bezdomności mieszkania, wychodząc z prostego założenia, że to właśnie brak własnego kąta stanowi przyczynę wszystkich ich problemów. W ten sposób chciano również ograniczyć działania doraźne i zamiast „dawać rybę” – „dać wędkę”.

Działania takie okazały się genialne w swej prostocie. Ludziom o wiele łatwiej szukać pracy, myśleć o przyszłości, gdy mają dach nad głową, zapewniający poczucie bezpieczeństwa. Dopiero gdy stabilizujemy swoją sytuację mieszkaniową, możemy przystąpić do kolejnych działań. Te założenia potwierdziły się w większości przypadków.

Oczywiście, mieszkania nie są rozdawane na prawo i lewo, bez zastanowienia, ale równocześnie musi ich wystarczyć dla wszystkich. Może się to wydawać szokujące, ale dzięki takiemu postępowaniu w Finlandii nie są już potrzebne przytułki!

Myślicie, że w Polsce podobne rozwiązanie przyniosłoby oczekiwane efekty?

232

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : theguardian.com

Reply