Alexey Trofimov spędził 3 lata nad Bajkałem, by jako pierwszy sfotografować tamtejsze foki. Jego cierpliwość okazała się warta efektów

Foki bajkalskie mogą żyć nawet ponad 50 lat, ale zdarza się to dość rzadko, ponieważ czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Po pierwsze są nim ludzie, którzy polują na te zwierzęta ze względu na wysoką cenę ich delikatnych futer. Najwięcej fok zamordowano w latach osiemdziesiątych, a wyniszczona wtedy populacja odradza się do dziś.

baikal-seal-7

Mordowanie fok jest szczególnie okrutne. Najczęściej kłusownicy tłuką je pałkami, a następnie obdzierają ze skóry, a później konające zwierze pozostawiają na krze lodu, by w męczarniach umierało. Szczególnie narażone na atak są młode foki, bo ich białe futro jest najcenniejsze, zaś same zwierzaki są jeszcze dość powolne i nie mają szans w pościgu z ludźmi.

Drugim poważnym zagrożeniem dla fok bajkalskich są choroby zakaźne. Pod koniec lat osiemdziesiątych epidemia zdziesiątkowała populację fok w Bajkale, a okazała się taka groźna, ponieważ szybko rozprzestrzeniła się po zamkniętym akwenie jeziora.

baikal-seal-3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : boredpanda.com, wikipedia.org, en.trofimov-photo.com

Reply