Jego fotografię widziały miliony ludzi. Autor słynnej tapety dla Windows zrobił zdjęcia na smartfony. Zdobędą podobną popularność?

Bardzo często dzieje się tak, że dzieło przerasta mistrza.

Jest cała masa autorów, których prace stały się bardzo popularne, tymczasem oni sami pozostali anonimowi. Gros nich sprzedało swe obrazy wielkim koncernom, które tanim kosztem zrobiły sobie reklamę. Część znanych z popkultury obrazków została perfidnie skradziona, a ich autorzy za swą pracę nie dostali ani grosza (choć firmy się na nich „obłowiły”).

Charles O’Rear na honorarium za swą pracę nigdy nie narzekał. Popularności jednak nie zdobył, mimo że jego fotografię widział choć raz chyba każdy Ziemianin. Jego zdjęcie to chyba najsłynniejszy widoczek świata. Wszystko to za sprawą systemu Windows XP, który reprezentowało. Fotografia została zrobiona w 1996 r. Charles uchwycił wzgórze w Napa Valley, w trakcie podróży przez autostradę Sonoma w Kalifornii. Pędził na spotkanie ze swoją dziewczyną. Zatrzymał się tylko na chwilę, by „cyknąć zdjęcie” tego niebiańskiego obrazka.

Fotografia (zwana „Microsoft Bliss”) została sprzedana koncernowi Windows na 5 lat przed oficjalną premierą systemu XP. Początkowo wykorzystano ją w reklamie nowego produktu. Później wybrano domyślną tapetą dla XP.  Przez lata ludzie myśleli, że miejsce ze zdjęcia nie istnieje, a widoczek to zwykła grafika komputerowa. Po latach pokazano prawdę, która okazała się bardzo smutna. W 2006 r. w tym samym miejscu wykonana została identyczna fotografia. Obrazek nie urzekał już tak bardzo.

Charles zarzekał się, że zdjęcie z 1996 r. nie było w żaden sposób ulepszone. Na tym z 2006 r. zostało więc ukazane autentyczne zniszczenie tak pięknego niegdyś obszaru. Fotograf zawsze cenił sobie piękno, prostotę i minimalizm. Dziś ma już 76 lat, nie zarzucił jednak aparatu na kołek. Lufthansa, której zamarzyły się własne tapety na smartfony, zatrudniła go do wykonania kilku zdjęć w ramach projektu „New Angles of America”.

Zobaczcie zdjęcia i oceńcie sami, czy mają szansę na popularność słynnego widoczku z Windowsa.

zdjęcia Charlesa zostały wykonane w trzech lokacjach: (od lewej) Peek-A-Boo Slot w Utah, Maroon Bells w Kolorado i White Pocket w Arizonie . Tapety z widoczkami stamtąd można ściągnąć bezpośrednio ze strony projektu „nowych stron Ameryki”. Witryna podpowiada, jak dolecieć do tych miejsc (oczywiście Lufthansą). To bardzo sprytna reklama, ale dzięki niej Charles przypomniał o sobie światu.

Choć dla większości z nas nie jest znany, fotograf ma doskonałą świadomość tego, czego dokonał. – Niedługo skończę 76 lat i doskonale wiem, ile w moim życiu zmienił ten jeden ładny obrazek. Jako autor najczęściej oglądanego zdjęcia świata, cieszę się każdą minutą mojego życia – wyznaje szczęśliwy Charles.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : boredpanda.com, newanglesofamerica.com, demilked.com, wikipedia.org

Reply