Gdy ściągnęli ozdobną płachtę ze słonia, ich oczom ukazał się potworny widok! W perfidny sposób chcieli ukryć niewygodną prawdę…

Kandy Esala Perahera nazywany również Festiwalem Zębów to coroczne buddyjskie święto obchodzone w lipcu i sierpniu w Kandy na Sri Lance.

Ulicami przechodzą wielobarwne procesje opatrzone różnymi atrakcjami np. ognistymi tańcami, biczowaniem czy lokalnymi rytuałami. Nieodłącznym elementem korowodu są słonie przyozdobione w strojne szaty i wielobarwne światełka. Pod osłoną nocy prezentują się zjawiskowo! Wymyślne ozdoby odwracają uwagę do tego, co bardzo smutne…

Lek Chailert, założyciel Save Elephant Foundation twierdzi, że ponad 60 słoni jest zmuszanych do uczestnictwa w paradach. Chodzą wolno, ponieważ są zakute w kajdany. Niekiedy dźwigają na grzbietach wielkie i ciężkie konstrukcje oraz kornaków, którzy odpowiednimi metodami i narzędziami zmuszają ich do posłuszeństwa. Jednym z wykorzystywanych słoni jest Tikiri. Ten 70-letni osobnik jest skrajnie wychudzony i słaby. Jego właściciel przykrywa go ozdobną płachtą, aby ukryć zaniedbania, których się dopuścił.

Tikiri dołącza do parady każdego wieczoru. Chodzi po ulicach zakuty w kajdany do późnych godzin nocnych przez 10 kolejnych dni, pośród hałasu, fajerwerków i dymu. Każdej nocy przechodzi wiele kilometrów, aby ludzie mogli się poczuć pobłogosławieni podczas ceremonii. Ozdobna narzuta sprawia, że nikt nie widzi jego wychudzonego ciała. Nikt nie widzi łez w jego oczach, podrażnionych ostrym światłem. Nikt nie widzi jego trudności w chodzeniu z powodu kajdan.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply