5 historycznych geniuszy, którzy cierpieli na choroby psychiczne. Niesamowite, jaką zależność miały ich genialne pomysły i największe słabości

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wielkie połączanie jest między geniuszem a szaleńcem? Liczne przykłady w historii dowodzą, że choroby psychiczne są powiązane z wybitnością. Wielka kreatywność i nieprzeciętna bystrość niejednokrotnie łączyła się ze schizofrenią, czy innymi chorobami. 

Wśród cierpiących na chorobę dwubiegunową czy schizofrenie są wybitni pisarze, poeci, malarze i muzycy. Oczywiście w czasach kiedy nie było leków na te choroby, a wszyscy zostawali uznani za „wariatów” dokładna diagnoza była niemożliwa. Jednak można być całkiem pewnym, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne tworzyły podwaliny współczesnej kultury.


małe1. Edgar Allan Poe

Poe był pionierem horroru i kryminału. Pisał mroczne horrory z elementami fantastyki. Jego dzieła „Zagłada domu Usherów” czy „Serce oskarżycielem” są uznawane za klasyki gotyckiego horroru. Pisarz cierpiał na liczne zaburzenia i lęki; bał się ciemności, cierpiał na melancholię i zaniki pamięci, miał też manię prześladowczą i silne halucynacje. Wychowywany bez matki uczył się czytać na cmentarnych nagrobkach, stany chorobowe występujące wcześniej nasiliły się przez uzależnienie od opium oraz przez śmierć młodej żony. Kolejne próby ożenku nie powiodły się, a przyjaciele, którzy byli świadkami jego alkoholizmu i narkomanii oddali go do szpitala psychiatrycznego, w którym zmarł po pięciu latach.

1


2. Fryderyk Nietzsche

Jego poglądy i filozofia wywoływały wiele kontrowersji, koncepcja nadczłowieka oraz sceptycyzm moralny i nihilizm są znane do dziś. Każdy, jeśli nie czytał to przynajmniej zna tytuł „Tako rzecze Zaratustra.” Miał depresję maniakalną, psychozę, był megalomanem. Uważał siebie za wybitną jednostkę, przez co często wpadał w załamania psychiczne. Niekontrolowanie krzyczał, skakał bez powodu. Podczas pobytów w szpitalu psychiatrycznym powstawały jego dzieła. Pod koniec życia jego stan się tak pogorszył, że wypowiadał tylko proste zdania.

Kolejne poruszające historie mistrzów poznasz na kolejnej stronie.

2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply