Chcecie wiedzieć, jak będą wyglądały wasze dzieci? Sprawdźcie, jakie geny z partnerem najpewniej im przekażecie

Człowiek to bardzo skomplikowany organizm, o którym decydują geny. To od nich zależny jest nasz wygląd czy usposobienie, dlatego warto wiedzieć, co odziedziczyliśmy po rodzicach i co możemy dalej przekazać naszym dzieciom.

Zakochani często wyobrażają sobie, jak będą wyglądać owoce ich miłości, po kim odziedziczą kolor oczu, a po kim uśmiech. Oczywiście nowe życie jest zawsze wielką niewiadomą, ale genetycy potrafią przewidzieć wygląd dziecka konkretnych osób, na podstawie noszonego przez nich zestawu cech uwarunkowanych genami. Pamiętajcie, rodzące się życie nie bierze się znikąd, ale jest kontynuacją już istniejącego, więc musi być do niego podobne.


geny-pas


Człowiek dziedziczy 23 pary chromosomów. W każdej parze jeden gen pochodzi od matki i jeden od ojca, ale nie oznacza to, że jesteśmy skrzyżowaniem rodziców pół na pół, ponieważ o przejęciu danej cechy decyduje siła określonego genu. Naukowcy wyróżnili dwa rodzaje genów: dominujące i recesywne.

Cechy odpowiadające określonym genom

geny-1


W związku z dominacją niektórych genów, pewne cechy wyglądu są mniej popularne. Genetycy wyliczyli, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia określonego koloru oczu przy danej kombinacji genów. Zobaczmy więc, jakie oczy mogą w przyszłości mieć nasze dzieci oraz sprawdźmy, czy posiadana przez nas barwa tęczówek, faktycznie mogła powstać z połączenia genów naszych rodziców.

Dziedziczność koloru oczu

geny-2


Jak będą wyglądać dzieci przy zestawieniu konkretnych cech z genów obojga rodziców? Mamy dla was trzy takie przykłady. Być może któreś zestawienie pokryje się z cechami, jakie posiadacie wy i wasi partnerzy.

Podobieństwo rodziców i dzieci

geny-3


geny-5

Kolejne zestawienia na kolejnej stronie. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply