Ten budynek wygląda bardzo niepozornie, ale w swym wnętrzu kryje coś, co sprawia, że w rzeczywistości jest najważniejszym miejscem na Ziemi

Przezorność to cecha, która uratowała już niejednego.

Życie potrafi nieźle zaskakiwać, dlatego warto myśleć o przyszłości i przygotowywać się na to, co może ze sobą przynieść. Oczywiście nie chodzi o to, by cały czas żyć w strachu przed przyszłością, ale o to, by mieć awaryjny plan działania, który pomoże wyjść obronną ręką z różnych kłopotliwych sytuacji.

 

Nikt nie wie, co czeka ludzkość. Być może kiedyś nasza planeta ulegnie poważnemu zniszczeniu, np. w wyniku wybuchu bomby atomowej lub z powodu zderzenia z obiektem pochodzącym z przestrzeni kosmicznej. A może jej powierzchnia przekształci się w efekcie znacznych zmian klimatu, które uniemożliwią ludziom prowadzenie dotychczasowej działalności… Tego nie wiadomo, ale warto brać pod uwagę tego typu zagrożenia.

Biologowie oraz specjaliści od rolnictwa mają świadomość, że kiedyś flora Ziemi może zostać unicestwiona, co de facto oznaczałoby koniec ludzkości, która zostałaby pozbawiona nie tylko pożywienia, ale też ważnych materiałów budowlanych i opałowych. Postanowiono więc temu zaradzić i przezornie zbudowano niecodzienny „skarbiec”.

 

Aby w obliczu globalnych katastrof zwiększyć szansę przetrwania życia na Ziemi, niedaleko miasta Longyearbyen na wyspie Spitsbergen, należącej do norweskiego archipelagu Svalbard (Ocean Arktyczny), zbudowano w miejscu starej kopalni World Seed Storage, czyli Globalny Bank Nasion, którego celem jest zachowanie nasion wszystkich roślin rolniczych na świecie.

Obiekt jest tak skonstruowany, że by móc przetrwać wojnę nuklearną, a nawet upadek asteroidy. Trwałość ma mu zapewnić położenie, gdyż znajduje się w strefie wiecznej zmarzliny na głębokości aż 120 metrów, a także 130 metrów ponad poziomem morza, co uchroni go przed zalaniem, nawet gdy stopnieją lodowce. Dodatkowo teren ten jest wolny od niszczącej aktywności sejsmicznej Ziemi.

Więcej o tym obiekcie i jego drogocennym wnętrzu, dowiecie się z kolejnej strony. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : pozitivno.me, usatoday.com, wikipedia.org

Reply