5 głupot, w które święcie wierzą tzw. „płaskoziemcy”. Arystoteles przewraca się w grobie, gdy to słyszy

W starożytności uważano, że Ziemia to tak naprawdę płaski krążek otoczony zewsząd wielkim oceanem.

Twierdzono, że Ziemia musi być płaska, bo w przeciwnym wypadku, ludzie z hukiem by z niej pospadali. Uważano, że gwiazdy i Słońce wynurzają się z oceanu, a w nocy z powrotem się w nim chowają. Podobnych głupot było znacznie więcej, ale starożytnym można je wybaczyć, nauka wtedy jeszcze raczkowała, a ludzie byli dużo bardziej zabobonni, niż są dziś.

Już w starożytnej Grecji zrodził się jednak pogląd, iż Ziemia jest kulą, którą na swych potężnych barkach dźwiga Atlas (jeden z mitologicznych tytanów). W VI w. p.n.e. matematyk i filozof Pitagoras wysunął tezę, że Ziemia jest okrągła. Uznał, że nie może inaczej, bo przecież bogowie nie stworzyliby czegoś o nieidealnym kształcie. Dwa wieki później do wywodów Pitagorasa wrócił Arystoteles. Uznał, że jego poprzednik miał rację, a za dowód kulistości Ziemi uznał m.in. cień planety w trakcie zaćmienia Księżyca.

Lata później pojawiły się kolejne, przytłaczające argumenty. Udało się obliczyć obwód i promień naszej planety. Kosmonauci, którzy polecieli w Kosmos na własne oczy ujrzeli kształt Ziemi i przekazali ten obraz dalej, utrwalając go na licznych filmach i fotografiach. Mimo ogromu, namacalnych wręcz dowodów na to, że Ziemia płaska nie jest, z jakiegoś powodu ludzie cofnęli się do założeń starożytnych.

W połowie XX w. powstało Towarzystwo Płaskiej Ziemi, które uznało, że nasza planeta jest dyskiem, a światowe rządy nas okłamują i za wszelką cenę utrzymać mistyfikację. Argumenty za tą teorią, to dziś największe głupoty, jakie można znaleźć w Internecie. Oto pierwszy z nich.

Ludzie nigdy nie wylądowali na Księżycu

„Płaskoziemcy” wierzą, że lądowanie na Księżycu było zwykłym oszustwem. Ich zdaniem, wyprawę w „Kosmos” sfinansowały światowe rządy, by dać ludziom dowód na kulistość Ziemi. Ich zdaniem lądowanie na Księżycu to narzędzie manipulacji, które przeciwko nam od lat wykorzystują światowi potentaci.

Więcej podobnych bzdur znajdziecie na dalszych stronach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : wikipedia.org, 24.hu, india.com

Reply