Podziwiali grenlandzki krajobraz, gdy nagle od lodowca oderwał się kawał lodu wielkości Manhattanu! Ten widok zapamiętają do końca życia

Człowiek wobec potęgi przyrody często jest bezradny.

Grenlandia jest największą wyspą na świecie, a ponad 80% jej powierzchni pokrywa lód. Niestety zmiany klimatyczne wynikające z działalności człowieka sprawiają, że z roku na rok pokrywa lodowa zmniejsza się, a jej topnienie podnosi poziom mórz i oceanów. Jeśli człowiek nie ograniczy swoich działań, Grenlandia całkowicie zmieni swoje oblicze.

Spektakularny dowód na to, że lody Grenlandii powoli się kruszą i topnieją, nakręcił amerykański zespół badawczy i podróżniczy. Grupa niespodziewanie stała się świadkiem, jak gigantyczny lodowiec pęka, a część o powierzchni około 60 kilometrów kwadratowych odrywa się!

Huk, jaki towarzyszył temu zdarzeniu był niesamowity. Wielotonowe masy lody ocierały o siebie, trzaskały i napierały do przodu, by spłynąć do morza. Do tej pory jeszcze nikt nie udokumentował tak wielkiego pęknięcia lodowca, dlatego nagranie wykonane przez Amerykanów jest unikatowe.

Spektakularny film wprost z zimnej Grenlandii, możecie obejrzeć już na kolejnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : hefty.co, youtube.com

Reply