Poznajcie historię Gruinard Island. Nieiwelkiej wyspy, którą rząd brytyjski odciął od świata na kilkadziesiąt lat

Na naszej planecie istnieje niezliczona liczba małych wysepek, zamieszkałych zaledwie przez kilku ludzi lub całkowicie opustoszałych. W niektórych miejscach człowiek się nie osiedla ze względu na warunki środowiska, a inne omija szerokim łukiem, gdyż sam uczynił je niezdolnym do życia. 

Jedną z wysp mających najciekawszą historię na świecie jest wyspa Gruinard Island, położona około 0,6 mili od północno-zachodniego wybrzeża Szkocji. Choć jest to niewielki kawałek ziemi, to słyszał o nim każdy pasjonat okresu II Wojny Światowej, gdyż na Gruinard Island przeprowadzano ważne i niebezpieczne eksperymenty dotyczące broni masowej.


isand-pas


Atak chemiczny czy biologiczny to jedno z największych zagrożeń, jakie niesie ze sobą wojna, ponieważ może w nim ucierpieć wielu cywilów, a jego skutki (zwłaszcza długofalowe) są w rzeczywistości trudne do przewidzenia. Zanim jednak broń chemiczna trafi w ręce wojskowych, musi przejść testy, a do tego potrzebne jest ustronne miejsce, takie jak niewielka wyspa.

Wyspy tworzą odcięte tereny, więc dobrze nadają się na tajną działalność

island (5)


Gruinard Island została w 1942 roku przejęta przez rząd brytyjski w celu zorganizowania tam badań i testów nowej broni chemicznej: wirusa wąglika Vollum 14578. Mieszkańców wyspy wysiedlono i sprowadzono owce, które miały być miernikiem tego, jak wirus działa. Kiedy wąglik został rozproszony w środowisku, żyjące na wyspie owce wyzdychały w ciągu trzech dni. Testy wykazały, że wypuszczenie wąglika byłoby skuteczną bronią, zdolną zbić całą populację niemieckiego miasta.

Królikami eksperymentalnymi stały się owce

O dalszych losach wyspy przeczytacie na kolejnej stronie. 

island (6)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : boredomtherapy.com

Reply