Upływające pory roku całkowicie zmieniają pewną austriacką dolinę: zimą i jesienią jest tam park, a wiosną i latem szmaragdowe jezioro

Pory roku determinują cały rytm życia na ziemi i znacznie zmieniają krajobraz otaczający człowieka. Najbardziej jest to widoczne w Austrii, w górach Hochschwab, gdzie pewna dolinka czasowo zamienia się w zachwycające jezioro. 

Jesienią oraz zimą w dolinie niedaleko miasta Tragöß znajduje się niewielkie jezioro o głębokości od jednego do dwóch metrów. Pozostała część tej doliny to zalesiony teren tworzący uroczy naturalny park, sprzyjający rodzinnym spacerom i piknikom. Ten krajobraz zaczyna się zmieniać wraz z nadejściem wiosny, kiedy topniejący śnieg z wyższych partii gór zaczyna spływać do jeziorka, które zmienia się w piękny akwen o głębokości do 12 metrów. Jego niezwykła lazurowa tafla wody sprawiła, że nazwano je Grüner See, czyli Zielone Jezioro.


gruner-see-p


Austriackie jezioro w szczególności przyciąga nurków. W maju i w czerwcu poziom wody jest najwyższy i amatorzy podwodnych światów mogą korzystać z uroków Grüner See. Zejście pod wodę gwarantuje niezapomniane wrażenia, gdyż topniejące śniegi zatapiają alejki, ławeczki i rośliny (w tym całe drzewa), więc ma się wrażenie przebywania w jakieś baśniowej podwodnej krainie.

Spacer po podwodnej łące to niezapomniane przeżycie

gruner-see-5


Z racji czasowego przybierania jeziora nie rozwija się w nim bujna fauna czy flora. Dodatkowo nie sprzyja temu dość kamieniste dno, więc głównie można tam zaobserwować pstrągi oraz skorupiaki. Wyjątkowość całego terenu sprawiła, że 10 lat temu wzięto go pod ochronę.

Zielone jezioro z lotu ptaka

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć Grüner See, którą znajdziecie na kolejnych stronach. 

gruner-see-9

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply