Ta grupa ludzi próbująca postawić słup wysokiego napięcia to najlepszy przykład tego, jak nie postępować z elektrycznością

Odkrycie prądu, czyli uporządkowanego ruchu ładunków elektrycznych, całkowicie zmieniło świat. Dziś zdecydowana większość mieszkańców Ziemi nie wyobraża sobie życia bez elektryczności, która napędza dziesiątki tysięcy różnych urządzeń ułatwiających człowiekowi życie, pracę i komunikację.

Prąd jest wielkim dobrodziejstwem, z którym należy obchodzić się z należytą ostrożnością, zwłaszcza, że nie jest widoczny gołym okiem. W związku z tym, osoby pracujące przy sieciach elektrycznych muszą posiadać specjalne uprawnienia, za którymi idzie wiedza BHP, minimalizująca ryzyko porażenia prądem. A co się dzieje, jeśli elektrycy-amatorzy majstrują przy prądzie? Tego dowiecie się z poniższego filmiku.


electricity-p


Kilka dni temu do internetu trafiło nagranie ukazujące, jak grupa ludzi próbuje postawić przewrócony słup elektryczny. Krążą głosy, że film został wykonany w Iranie i że wśród domorosłych elektryków był nawet Polak. Niezależnie od narodowości tych osób trzeba przyznać, że wykazały się one szczególną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni.

Naprawą takiego słupa powinni zająć się fachowcy, a nie przechodnie

electricity--1


Na nagraniu widać, jak mężczyźni powoli unoszą słup i kiedy już zdaje się, że uda im się wbić go ponownie w ziemię, ktoś dotyka drutu i pojawia się potężna iskra. Prąd błyskawicznie razi wszystkich stawiających słup, a ci w ułamku sekundy padają na ziemię. Niestety nie wiadomo, jakie obrażenia odnieśli uczestnicy zdarzenia, ale niezależnie od tego, nagranie z ich zachowaniem powinno być przestrogą dla wszystkich, którzy nie czują respektu do prądu.

Nieostrożność + prąd = tragedia

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply