Tę niebezpieczną roślinę wszyscy kupują na święta, jednak nie wiedzą, jakie zagrożenie stwarza dla zdrowia!

Gwiazda betlejemska, a właściwie poinsecja lub wilczomlecz, to roślina, która stanowi ozdobę wielu domów w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Efektowna, z zielono-czerwonymi liśćmi, cieszy oko i nieodzownie kojarzy się z wyjątkową świąteczną atmosferą, nic więc dziwnego, że każdego roku przybywa jej miłośników. A jednak, mimo ciągle rosnącej popularności rośliny, tak naprawdę niewiele o niej wiemy.

Warto nadrobić braki, bo niektóre fakty na temat poinsecji są istotne także dla naszego zdrowia.


Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku i została przywieziona do Europy przez pierwszego ambasadora Meksyku, Joela Poinsettego, zajmującego się z pasją nie tylko dyplomacją, ale i botaniką. Od jego nazwiska wywodzi się jedna z alternatywnych nazw rośliny – poinsecja.

Czerwoną, efektowną część rośliny, znajdującą się w górnej części rośliny, wiele osób uważa za kwiaty. Tak naprawdę jednak to liście, wybarwiające się na czerwono, gdy gwiazda betlejemska przez większą część doby pozbawiona jest dostępu do światła.W środowisku naturalnym jest ona krzewem i osiąga nawet 3 m wysokości. W warunkach szklarniowych roślinom podaje się substancje powodujące ich skarlenie – dzięki temu w kwiaciarni kupujemy zgrabną poinsecję, idealną na parapet czy świąteczny stół.

Okazuje się jednak, że atrakcyjna wizualnie poinsecja może być niebezpieczna dla zdrowia – zarówno ludzi, zwłaszcza dzieci, jak i zwierząt domowych. Dlaczego lepiej ostrożnie do niej podchodzić? O tym przeczytacie na kolejnych stronach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply