Lubisz produkcje z serii „Głupi i głupszy”? Sprawdź, kto był prekursorem filmów w tym stylu

Komedia „Głupi i głupszy”z 1994 roku przypadła kinowej publiczności do gustu i osiągnęła duży sukces. Widzów bawiła głupota, niewiedza i brak zaradności głównych bohaterów, a wzruszała ich poczciwość i prostolinijność. Choć mało kto o tym wie, produkcja była zainspirowana występami grupy komików z lat trzydziestych „The Three Stooges”.

Lata dwudzieste i trzydzieste to czas intensywnego rozwoju amerykańskiego kina. Wśród chętnie oglądanych twórców tamtego czasu, którzy dopiero rozpoczynali swoją karierę, było trio komików. Formacja była znana pod nazywą „The Three Stooges”. W skład grupy wchodzili dwaj bracia, Moe Howard i  Jerome „Curly” Howard (który zastąpił początkowo występującego brata Shempa Howarda), oraz Larry Fine.  Grupa zajmowała się produkcją krótkometrażowych filmów komediowych, które można uznać za reprezentację filmowego gatunku o nazwie slapstick.


Ich życie było kolorowe, choć zdjęcia i filmy czarno-białe.

komik-1


Produkcje slapstickowe pojawiły się na początku XX wieku (za pierwszą uznano film  „Cohen na Coney Island” Macka Sennetta) i charakteryzuje je bardzo duży dynamizm, który obejmuje zarówno ruch sceniczny, jak i tempo akcji. Postacie zazwyczaj są mocno przerysowane, groteskowe, a ich przygody niebezpieczne. W slapstickach pojawia się również dużo przemocy, bohaterowie filmu często boleśnie spadają, wdają w bójki, rzucają przedmiotami, lecz nie odnoszą obrażeń, które powinny powstać w skutek podjętych zachowań i być widoczne dla widza. Przykładem filmów slapstickowych jest np. seria pt. „Naga broń”.

Panowie współpracowali ze sobą przez wiele lat.

komik-2


Grupa „The Three Stooges” wykorzystała możliwości nowego gatunku komediowego, a jej dzieła są przesycone chaosem, farsą i przemocą fizyczną, wywołującą śmiech (co przywodzi na myśl powiedzenie „nic tak nie cieszy, jak ludzkie nieszczęście”). Panowie Moe, Jerome i Larry byli bardzo plastycznymi aktorami, którzy doskonale wchodzili w swoje role, bawiąc publiczność do łez. Łącznie panowie nakręcili ponad 200 filmów.

Dobry komik powinien mieć dystans do siebie.

komik-3

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : taringa.net

Reply