Kobiety z 15 różnych krajów określiły, jak według nich powinno wyglądać idealne męskie ciało. Sprawdź u jakiej nacji masz największe szanse

Standardy piękna są różne w zależności od kraju, jego położenia geograficznego, kultury, tradycji i mody.

Do tej pory o kanonach piękna mówiło się tylko w odniesieniu do kobiet. Zestawiano i porównywano ze sobą ich ciała, by odkryć różnice, między standardami piękna, dyktowane geografią. Okazuje się jednak, że również budowa idealnego męskiego ciała mocno różni się w zależności od tego, kogo o to spytamy. Jeśli więc w Polsce nie przyciągasz tłumu adoratorek, koniecznie przejrzyj naszą galerię!

Może masz większe szanse u Hiszpanek, lub Australijek! Podobne badania przeprowadzono już w związku z preferowanym ciałem kobiecym. Twórcy projektu Perception of perfection zwrócili się wówczas do 18 grafików z różnych państw, z prośbą, o takie przerobienie zdjęcia młodej dziewczyny, by ta zgodnie z kanonami obowiązującymi w danym państwie, wyglądała przepięknie.

Wnioski z eksperymentu zaskoczyły jego autorów, nadesłane prace mocno się od siebie różniły. Na niektórych modelka w ogóle już nie przypominała samej siebie! Oceniano budowę ciała, wzrost, kolor skóry, włosów i oczu, zarys brwi, kształt ust i wagę (która u przeróżnych ideałów wahała się od około 46 kilogramów w Chinach do prawie 70 kg w Hiszpanii).

Podobne kryteria obowiązują i teraz. Tym razem jednak graficy wzięli się za przerabianie zdjęcia mężczyzny. Fotografię niczym nie wyróżniającego się Amerykanina, na oko 40-latka z lekkim brzuszkiem rozesłana została do grafików z 19 krajów, z jedyną tylko wskazówką: mieli przerobić je tak, by model wyglądał atrakcyjnie, według obowiązujących w danym państwie kanonów.

Na apel odpowiedziało 15 grafików, przesyłając tyle samo wyretuszowanych zdjęć. Artyści zmieniali wszystko, od koloru skóry, przez fryzurę, aż po wielkość masy mięśniowej. Dodawali tatuaże, zmieniali bieliznę.

Przejdźcie na kolejne strony, by poznać rezultaty ich pracy.

 

rwszy rzut weźmy kraje anglojęzyczne z USA i Wielką Brytanią na czele. Zarówno w pierwszym, jak i drugim państwie kreowane są nierealne, niemożliwe do osiągnięcia dla większości mężczyzn wzorce idealnego ciała. W USA jest to mężczyzna szczupły, a jednocześnie bardzo umięśniony, z tzw. kaloryferem na brzuchu i  bicepsami ale bez nadmiernie muskularnych nóg. Ten chodzący ideał powinien mieć tlenione blond włosy, ułożone na żelu w w niedbały sposób, wąskie oczy i praktycznie nieowłosione ciało.

Dla większości mężczyzn taki mężczyzna wyglądałby jak ktoś, kto kto nie urodził się, a został stworzony w laboratorium. Ze swoim ideałem niewiele wspólnego będzie mieć również większość Brytyjczyków. Jak się bowiem okazuje Brytyjki ponad wszelką miarę, cenią sobie szczupłe ciało. Mężczyzna ich marzeń powinien być wysoki i chudy, mięśnie są dla nich na drugim miejscu.

Szczupli mężczyźni nie wszędzie będą cieszyć się takim samym powodzeniem. W Nigerii mała fałdka na brzuchu mężczyzny jest nawet pożądana. Perfekcyjne ciało Nigeryjczyka jest mocno owłosione, szczególnie na twarzy i nogach. Zarost jest kruczoczarny. Tamtejszy ideał ma też ciekawy odcień skóry, zważywszy, że większość Nigeryjczyków jest czarna.

Kolor skóry to pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy patrzymy na wzorzec perfekcyjnego Hiszpana. Hiszpański grafik, który przerabiał oryginalne zdjęcie, „wybielił” skórę mężczyzny najbardziej ze wszystkich artystów Photoshopa, którzy wzięli udział w projekcie. Zarówno w gorącej Nigerii, jak i w słonecznej Hiszpanii niewielu jest mężczyzn o podobnych kolorach skóry.

Czy to nie najlepszy dowód na to, że najbardziej pragniemy tego, czego nie możemy dosięgnąć?

afików przerobiła zdjęcie modela tak, by miał wąskie oczy i gęste, ciemne, krzaczaste brwi. Wyjątkiem są tutaj artyści z Australii, Chin i Kolumbii. Wszyscy oni poprawili oprawy oczu mężczyzny tak, by ten miał łukowate, jasne i delikatniejsze brwi. Australijczyk, Rosjanin oraz grafik z RPA powiększyli również znacznie oczy modela w stosunku do oryginału. Dodatkowo, śmiało możemy stwierdzić, że spośród wszystkich przerobionych ideałów, Australijczyk wyróżnia się najszczerszym, najcieplejszym spojrzeniem.

To, co podoba się Rosjankom najbardziej to złota opalenizna i złota bujna fryzura. Grafik z Rosji jako jedyny zmienił nie tylko uczesanie modela, ale i długość włosów i ich kolor. Dołożył mu również sporo mięśni, zwłaszcza mięśni piersiowych, zwęził biodra i  wyszczuplił nogi. Spotkany na ulicy Rosjanin z obrazka, gdyby nie fryzura, mógłby uchodzić za stereotypowego mieszkańca polskiego blokowiska.

Pod względem budowy ciała dominowały figury umięśnione i smukłe. Tylko sześciu grafików, manipulując obrazem, zwracało największą uwagę na uwypuklenie tzw. „sześciopaku” u przerabianego mężczyzny. Taka sylwetka okazała się najbardziej pożądana w Macedonii, Rosji, RPA, Filipinach, Stanach Zjednoczonych i Egipcie. Wzorce dominujące w ostatnim z wymienionych krajów okazały się przerażające. Czy naprawdę Egipcjanie muszą być aż tak umięśnieni, by na ich brzuchu uwidaczniały się żyły?

Serbski grafik natomiast nie przerabiał zbytnio zdjęcia przeciętnego Amerykanina. Dodał mu jedynie lekką opaleniznę na przedramionach i twarzy, a ramię ozdobił drapieżnym tatuażem.

Podoba wam się taki wzorzec mężczyzny?

afika z RPA mężczyzna ze zdjęcia w ogóle nie przypomina już samego siebie. Różni się nie tylko budową ciała, ale i rysami twarzy. Artysta zmienił mu nos, na większy i szerszy, dołożył bujne, lecz krótkie włosy, wyraźnie wyszczuplił twarz i zaznaczył kości policzkowe. Co warte zaznaczenia tym razem mięśnie pojawiły się nie tylko w okolicach korpusu, ale również na nogach.

Od atrakcyjnych mężczyzn wymaga się tego, by łączyli w sobie sprzeczności. Muszą być umięśnieni, ale wciąż szczupli. Zajadać się stekami i popijać je piwem, a jednocześnie zamiast piwnego brzuszka mieć kaloryfer. Podobnie jak kobietom, narzuca się im nierealne standardy piękna.

W Macedonii jednak te są znacznie bardziej racjonalne. Tamtejszy perfekcyjny mężczyzna to taki z delikatnie zaokrąglonym brzuchem, umięśniony, ale nie przesadnie, ze szczupłym, ale nie chudym ciałem. Wielu Polaków wyjeżdżając do Macedonii mogło by więc liczyć na niemałe powodzenie i płci pięknej.

Prace grafików różniły się również sposobem przedstawiania męskiego owłosienia. Projektanci z Rosji, RPA, USA i Wenezueli niemal całkowicie pozbawili modela włosków na klatce piersiowej i nogach. Zupełnie odmiennie przedstawił go artysta z Bangladeszu. To, co rzuca się w oczy, patrząc na jego pracę, to mocny kontrast między bladym odcieniem skóry, a mocnym, ciemnym i bujnym owłosieniem idealnego mężczyzny. Grafik z Bangladeszu jako jedyny „zmienił” również modelowi bokserki na modniejsze i atrakcyjniejsze w oczach kobiet. Idealny Chińczyk to zaś mężczyzna bardzo wysoki i okrutnie szczupły z głową nieproporcjonalną w stosunku do reszty ciała, bo dużo mniejszą niż być powinna i długą, łabędzią niemal szyją.

y grafik przerabiał zdjęcie pod kątem koloru oczu. Większość uznała go za mało istotny szczegół w porównaniu z budową ciała, czy np. fryzurą. Nielicznymi, który obdarzyli mężczyznę z fotografii jaśniejszymi tęczówkami, byli artyści z Rosji, RPA i Kolumbii. Ostatni z krajów jest państwem o najniższym procencie występowania jasnych oczu ze wszystkich w tym zestawieniu. Taki wybór grafika jest więc kolejnym dowodem na to, że ideały są niedoścignione.

Kobiety natomiast (podobnie zresztą, jak mężczyźni) pragną nie tego, co jest na wyciągnięcie ręki, ale czegoś lepszego, bo obcego. Reprezentanci wszystkich krajów byli zgodni co do tego, że szczęka atrakcyjnego mężczyzny powinna być kanciasta, a jego rysy ostre. Z tej ogólnej zasady wyłamał się grafik z Wenezueli, który zaokrąglił nieco brodę i policzki modela.

Jak widać, ile krajów, tyle ideałów. Czy któryś z nich przypomina wam to, jak sami wyglądacie?

Dajcie znać w komentarzach.

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply