Ile jesteś wart? Zastanów się, zanim odpowiesz!

Poznaj krótką opowieść o szukaniu swojej wartości i braku pewności siebie, która może wpłynąć na twoje życie. I sprawić, że spojrzysz na nie całkiem inaczej. 

Kiedyś do starego i mądrego człowieka przyszedł młody chłopak i powiedział „Mistrzu, przyszedłem po poradę, jestem cały czas dręczony przez innych, że jestem nic nie wart, że jestem głupi. Proszę, pomóż mi i potwierdź moją wartość”.Mądry człowiek spojrzał na chłopaka i powiedział: „Na razie nie mam czasu, mam pilne załatwienie w mieście”. Chłopca zasmuciły te słowa, bo znów poczuł się odpychany i nic nie warty. Wtedy starzec dodał: „Jednak jeśli mi z nim pomożesz to znajdę dla ciebie czas.” Młody chłopak od razu zaoferował swoją pomoc, że zrobi, co trzeba.

Wtedy starzec rzekł: „Weź mój pierścień i jedź z nim na targ. Muszę go sprzedać, by spłacić długi. Postaraj się uzyskać za niego przyzwoitą cenę, nie mniej niż jedną złotą monetę. Wróć szybko!”

ring-1151645_960_720


Chłopiec pojechał i próbował sprzedać pierścień, jednak wszyscy handlarze na rynku go wyśmiewali. Drwili z niego, że pierścień nie jest wart nawet kilku miedziaków. Zasmucony chłopiec wrócił do Mistrza. Opowiedział mu, jak potraktowali go rozkrzyczani handlarze.

shopping-1117293_960_720


Starzec nie przejął się jego słowami, tylko powiedział: „Jedź teraz z tym pierścieniem do jubilera, jako znawca będzie znał jego prawdziwą wartość. Jednak nie sprzedawaj go za żadną cenę.

Chłopiec zdziwił się, ale wypełnił wolę starca. Gdy jubiler zobaczył pierścień chciał mu za niego dać wszystkie pieniądze, jakie posiadał – 60 złotych monet! Zdziwiony chłopiec wrócił do mistrza, a ten powiedział:

„Pamiętaj, jesteś jak ten pierścień. Cenny i niepowtarzalny. Jednak tylko ekspert może ocenić twoją wartość. Nie przejmuj się, że krzykacze i głupcy uważają cię za nic niewartego. Nie wędruj zatem, pytając innych o swoją wartość, ale sam ją znajdź w sobie”.

indian-1119239_960_720

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.Reply