Naukowcy tłumaczą, ile tak naprawdę powinien spać człowiek. Brak snu może prowadzić do bardo poważnych konsekwencji

Jesteśmy ssakami, musimy spać, a wiele osób o tym zapomina, a potem cierpi na poważne schorzenia.

Szanowanie zegara biologicznego jest bardzo ważna dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Wiele osób uważa, że pomijanie snu czy przekładanie go z powodu obowiązków, można nadrobić później, niestety tak nie jest. Zdrowy sen w odpowiedniej ilości jest bardo ważny zwłaszcza w okresie wzrostu i dojrzewania.

Wiele osób pracuje cały tydzień na pełnych obrotach, a w weekend śpi się ile tylko można. Niestety to nie jest najlepsze rozwiązanie dla zdrowia. Brak snu może prowadzić do zaburzeń psychicznych, depresji, wyczerpania a także do chorób naczyniowych, serca czy cukrzycy. Zły sen i to, że jest go za mało wpływa także na wygląd fizyczny – cera jest blada, oczy podkrążone, a to dodaje lat.

Ile powinien spać człowiek? To zależy od wieku!

W określeniu tego, ile potrzeba człowiekowi snu ważną rolę odgrywa to w jakim jest wieku. Noworodek powinien spać 14-17 h, maluch między 4 a 10 miesiącem powinien spać 12-15 h. Dziecko roczne do dwóch lat śpi 11 do 14 godzin. Między 3 a 5 rokiem życia dziecku potrzeba 10-13 h. Między 6-13 rokiem życia dzieci powinny przespać 9-11 h, a młodzież miedzy 14 a 17 rokiem życia od 8 do 10 h. Od 18 do 65 roku życia, czyli przez okres dorosłości człowiek powinien spać na dobę 7-9 h, powyżej 65 roku życia potrzebuje najmniej snu, bo 7-8 h.

O tym, co grozi człowiekowi, gdy zaniedbuje sen i jak zadbać o jego prawidłową ilość, przeczytacie na kolejnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply