Tylko 1% populacji potrafi zmienić kierunek obrotu środkowej rzeźby bez patrzenia na pozostałe! Posiadacie taką umiejętność?

Ufacie swoim oczom? Nie powinniście.

Wzrok to zmysł, który bardzo łatwo oszukać, ponieważ wszystko co odbiera gałka oczna, jest jeszcze przetwarzane i interpretowane przez mózg. Umysł zaś lubi mieć wszystko poukładane i uporządkowe według dobrze mu znanych zasad logiki, dlatego nie zawsze może podołać temu, co rzeczywiście widzi oko.

 

Kiedy oglądamy dany obiekt, to na jego sposób odbioru wpływa wiele rzeczy, między innymi to, w jakiej przestrzeni jest umieszczony. Przedmioty, kolory i kształty znajdujące się obok, mogą poważnie zniekształcić to, co widzimy.

Doskonale problem ten ilustruje gif z trzema kręcącymi się baletnicami. Postać znajdującą się po lewej stronie, kręci się w prawo, zaś ta z prawej, obraca się na lewo. W którą zaś stronę kręci się środkowa figura?

 

Iluzja optyczna „Wirujące baletnice”

Kierunek kręcenia się postaci na środku uzależniony jest od tego, na jaka figurę wcześniej popatrzymy. Jeśli np. na tą kręcącą się w lewo, to i środkowa postać zacznie w tą stronę wirować. Kiedy chcemy więc zmienić kierunek obrotu środkowej figury, wystarczy popatrzeć na postać obok.

O wiele trudniej jest zmienić kierunek obrotu bez sugerowania się innymi figurami. To potrafi tylko 1% ludzi na Ziemi. Jesteście w tym elitarnym gronie?

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : deadbees.net

Reply