15 oznak, że masz wysoką inteligencję emocjonalną

Człowiek posiada dwie inteligencje – racjonalną, którą określa się wszelkie umiejętności analityczne i logiczne oraz emocjonalną.

Czym jest inteligencja emocjonalna? Jest to w największym skrócie zdolność rozumienia własnych i cudzych emocji. To także umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami, a także emocjami innych. Każdy z nas w innym stopniu jest obdarzony i ma rozwiniętą inteligencję. Nie jest to bez znaczenia dla naszego życia.

1

Dla określenia inteligencji emocjonalnej ważne jest, by rozumieć, że ludzie także kierują się emocjami i mogą one wytłumić racjonalne rozumowanie. Za jej składniki uznaje się relacje człowieka samego ze sobą – samoświadomość, samoocena, samokontrola oraz relacje z innymi empatia, asertywność i perswazja i przywództwo. Przekonaj się, na jakim poziomie jest twoja inteligencja.

1. Używasz wielu słów na określenie emocji

Im bardziej dokładnego języka używasz do określanie emocji tym lepiej je rozumiesz.

 

2

 

2. Ciekawią cię ludzie, których nie znasz

Ludzie inteligentni emocjonalnie są ciekawi wszystkiego, co ich otacza. Pytają o różne rzeczy, by lepiej zrozumieć i poznać inną osobę. Są bardziej empatyczni i otwarci na innych.

3. Nie boisz się zmian

Kolejną cechą człowieka o wysokiej inteligencji jest jego zdolność do przystosowania się i reakcje na zmiany. Jeśli jesteś w stanie szybko zareagować na to, co przynosi ci los i nie jest to załamanie rąk to możesz uważać się za inteligenta emocjonalnego na wysokim poziomie.

3

 

4. Rozumiesz innych

Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafią bardzo dobrze odczytywać nastroje i humory innych. Dostosować swój tok rozmowy do tego w jaki sposób czuje się i wypowiada rozmówca. Sprzyja to robieniu kariery w wielu dziedzinach.

5

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply