Inteligentni ludzie wolą żyć w samotności! Badania naukowców stanowczo temu dowodzą

Badanie opublikowane przez Światowe Forum Ekonomiczne nieco zdziwiło zainteresowanych. Naukowcy zgromadzili informacje od ponad 15 000 osób i przedstawili je w dość obrazowy sposób.

W badaniu uczestniczyli ludzie młodzi w wieku od 18 do 28 lat. Dostarczyli badaczom informacji o poziomie swojej inteligencji oraz o tym, jak bardzo są zadowolenie ze swojego życia. Badani musieli ponadto ujawnić, gdzie mieszkają i jaka jest gęstość zaludnienia na terenie, w którym żyją oraz jak czują się w relacjach społecznych.

Badanie wykazało, że ogólnie nikt nie lubi dużych zbiorowisk ludzkich. Okazało się, że osoby o mniejszym ilorazie inteligencji bardziej odczuwają negatywne skutki przebywania w tłumie. Inteligentniejsi bardziej cieszą się z pracy i lepiej dostosowują się do ludzi. Jeśli chodzi o relacje z przyjaciółmi i partnerami w związku, jest odwrotnie. Ci naprawdę inteligentni przeważnie wybierali życie w samotności, a co najdziwniejsze, wcale nie czuli się źle z tego powodu.

Woleli żyć samotnie niż spotykać się z byle jakim partnerem czy na siłę szukać przyjaciół. Przebywanie z sobą samym sprawiało im przyjemność i wcale nie odczuwali negatywnych skutków samotności.

Specjaliści twierdzą, że życie samemu pomaga odpocząć i „doładować” mózg. Stałe kontakty towarzyskie (online bądź „na żywo”) mogą być bardzo meczące. Bycie samotnym rozwiązuje ten problem. Ponadto samotność trenuje kreatywność oraz instynkt przetrwania. Udowodniono, że ludzie preferujący samotność są bardziej zaradni i mają talent do twórczego rozwiązywania problemów. Trudno myśleć o sobie, gdy jest się w towarzystwie innych ludzi. W samotności można bardziej skupić się na sobie, na swoim rozwoju, emocjach, uczuciach itd.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply