Jak być asertywnym, ale nie agresywnym? Poznaj sposoby, jak bronić siebie, nie krzywdząc innych

Bycie asertywnym nie jest łatwe, bo nie zawsze potrafimy odmówić tak, by dobrze się z tym czuć.

Ile razy zdarzyło się, że godziłeś się na coś, choć nie miałeś ochoty, tylko dlatego, że inni tak robili? Asertywność jest umiejętnością, która sprawia, że potrafimy bronić siebie, ale nie łamiąc przy tym praw innych. Nie wszyscy wiedzą, jak ważna jest ta umiejętność zarówno w życiu osobistym, jak i w pracy. Czasami ludzie wręcz boją się być asertywni, by nie zostać odebrani jako osoby agresywne i chamskie.

Aby być osobą, która nie da sobie wejść na głowę, trzeba znaleźć właściwą proporcję między trzema punktami: biernością, asertywnością i agresywnością. Bierności uczymy się już w dzieciństwie. Kiedy wpajane jest nam, żeby się nie spierać, nie kłócić, nie wyrażać się jednoznacznie, bo ktoś też może mieć rację. Uczymy się, że ci, którzy mówią, co im nie odpowiada, którzy nie chcą się dzielić z innymi, są niemili.

Na drugim biegunie jest agresja, kiedy ktoś uważa, że jego zdanie jest najważniejsze i nie uznaje praw i uczuć innych. Agresja przejawia się na wiele sposobów przez bycie gwałtownym, ale też otwarte atakowanie kogoś, kto ma inną opinię niż my. Asertywność to równowaga, która pozwala nie być biernym, mówić otwarcie o swoich potrzebach, ale bez krzywdzenia innych.

Asertywność przydaje się na wielu płaszczyznach. Poprawia i zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości, bo człowiek nie daje się wykorzystywać, nie ma poczucia krzywdy. Pomaga doceniać zdanie innych i nie odbierać innych jako zagrożenie. Asertywność pomaga też uzyskać więcej, zamiast robienia czegoś, na co zupełnie nie masz ochoty, możesz skupić się na własnych interesach czy pasjach.

Zatem, jak być asertywnym? Dowiesz się tego na kolejnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : lifehack.com

Reply