Jak kocha nasz mózg? 12 ciekawych faktów naukowych, które pokazują, że zakochujemy się nie tylko sercem

Ponoć zakochanie jest dla organizmu bardzo podobne do choroby, a nad miłością i jej „objawy” badane są przez naukowców zajmujących się chemią mózgu.

Chociaż wielu ludzi jest przekonanych, że miłość nie ma nic wspólnego z nauką, to badacze są innego zdania. Próbują ustalić, co kieruje człowiekiem, gdy się zakocha, jakie reakcje chemiczne zachodzą w jego organizmie. Podobnie jak ci, którzy uznają miłość za żywioł, są też tacy, którzy uważają, że miłość to tylko suma reakcji chemicznych w naszych organizmach.

Kochamy nie tylko sercem, ale też mózgiem, który mimo koktajlu z hormonów stara się pomóc nam dobrać odpowiedniego kandydata. Oczywiście takiego, jaki pasowałby czy pasowałaby, by mieć szeroki wachlarz genów do wyboru dla przyszłego potomka. Oto 12 ciekawostek naukowych, które potwierdzili badaniami specjaliści, a które tycza się miłości.

1. Zdrowa i świeża cera jest dla mózgu sygnałem dobrych genów i zdrowego trybu życia

Nasz mózg lubi osoby o świeżej i promienistej cerze, bo dla niego oznacza to, że dana osoba prowadzi zdrowy tryb życia, a co za tym idzie, będzie długo i zdrowo żyć, a także przekaże potomstwu dobre geny.

2. Mózg potrafi rozpoznać, czy uśmiech obcego jest zapowiedzią dalszej relacji, czy groźbą

Mózg potrafi wyłapać z drżenia i układu mięśni, że uśmiech obcej osoby jest zapraszający do kontaktu i szczery. Umie też wyłapać, kiedy uśmiech na twarzy drugiej osoby zapowiada kłopoty, nawet jeśli tamta osoba chce to ukryć. Nieszczery uśmiech może zmienić wszystkie reakcje w naszym mózgu i sprawić, że też stracimy zainteresowanie i sympatię do danej osoby.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply