Jak miała na imię mama Muminka, zanim go urodziła? Oto miejsce, w którym można szukać odpowiedzi – pierwsze i jedyne na świecie Muzeum Muminków

Są takie bajki, do których wracamy ze szczególnym sentymentem. Na tych utworach wychowały się całe pokolenia.

Piękne baśnie Andersena, czy Braci Grimm wychowywały i przekazywały dzieciom życiową mądrość. Kreskówki Disneya przenosiły nas w świat latających dywanów, gadających zwierząt i wróżek, do krain, w których nie ma rzeczy niemożliwych.  Smurfy były małe, niebieskie i sympatyczne.

Muminki natomiast mroczne i tajemnicze.

Na palcach jednej ręki możemy zliczyć tych, którzy nie bali się Buki, których nie ruszał mocny klimat Doliny Muminków. Nie fascynowała i nie przerażała kraina wykreowana w powieściach Tove Jansson i perfekcyjnie przeniesiona na ekran naszych telewizorów. Stworki darzono uwielbieniem i miłością do tego stopnia, że przyczyniło się to do powstania pierwszego i jedynego takiego na świecie Muzeum Muminków.

Muzeum powstało w fińskiej miejscowości Tampere. Stworzyli je fani i pasjonaci, zakochani w opowieści Jansen. Z pasją i poświęceniem odtworzyli 1:1 Dolinę Muminków. Zgromadzili również zbiór figurek, rzeźb, kubków, fotografii i gadżetów związanych z serią.  Mogli liczyć na pomoc podobnych im wariatów. Krótko po otwarciu do zbiorów instytucji trafiło 61 kartonów z darowiznami od miłośników Muminków. Wielki wkład w powstanie instytucji miała kobieta, spod której pióra wyszedł cały ten magiczny świat. Tove Jansson przekazała muzeum prawie całe swoje graficzne archiwum – szkice, ilustracje,  wczesne akwarele, dowcipy rysunkowe oraz wiele innych przedmiotów. Autorka uznała, że wszystko to zasłużyło na to, by spocząć w jednym miejscu.

Czytaj dalej  i zobacz kilka kadrów z tego niezwykłego miejsca.

e Jansson poszła nawet o krok dalej. Podarowała instytucji całą chatkę Muminków. Dwumetrową konstrukcję pokrywał dach z 6800 sosnowych klepek, które pisarka sama ułożyła. Miejsce to otwarto dla zwiedzających w maju 1987 r. i tylko w pierwszym roku, przyciągnęło ponad milion zwiedzających. Po latach, kiedy zgromadzono odpowiednie środki, muzeum przebudowano. Powiększono zbiór i budynki całej instytucji.

Powstało centrum kongresowe Tampere Hall prawdziwe centrum wiedzy o tych bajkowych stworkach. Jak przewiduje Taina Myllyharju, dyrektor muzeum, rokrocznie instytucję będzie odwiedzać około 200 tys. osób. Połowa tej liczby przybędzie z Azji, gdzie zainteresowanie Muminkami jest największe. Część dotrze również z Europy. Na pewno znajdą się wśród nich Ci, poszukujący odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. Życzymy im powodzenia!

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : theguardian.com, wikipedia.org,

Reply