Jak pomóc choremu bliskiemu? Lista rzeczy, które możecie zrobić już teraz. Najważniejszy punkt 5!

Kiedy ktoś z naszych bliskich zapada na ciężką chorobę albo ulega wypadkowi, zmienia się nie do poznania.

Trauma, którą przeżywa, ma ogromny wpływ na sposób, w jaki się zachowuje. Daje się ponieść emocjom, tym bardziej że z tyłu głowy ma myśl, iż mogą to być ostatnie uczucia, których będzie doznawać. Choć możemy być ekstremalnie blisko z kochanymi osobami, a mimo to, kiedy zdarza się choroba, zamykają się one w sobie.

Chcą przeżyć ją w samotności, choć obiecali dzielić się z nami wszystkim. Nie bardzo wiemy, jak się zachować wobec przyjaciół, czy kogoś z rodziny borykającego się z czymś tak trudnym. Wydaje się nam, że wszystko, co zrobimy, czy powiemy, będzie nie na miejscu. Jak przekonują psycholodzy bliscy chorych pacjentów niejednokrotnie przechodzą przez piekło większe niż ich cierpiący znajomi. Współczują im i współodczuwają.

Jak sobie z tym radzić? Według Anne Moyer, profesor psychologii na Uniwersytecie Stony Brook oraz Melodie Winawer, neurolog i neurochirurg z Uniwersytetu Columbia, złotego środka nie ma i nie będzie. Ekspertki zetknęły się jednak z traumami tyle razy, by wiedzieć, co może pomóc, a czego absolutnie nie wolno robić w takiej sytuacji. Oto kilka ekstremalnie ważnych i wartościowych rad.

Jak pomóc choremu bliskiemu?

1. Powiedz coś

Bez względu na wszystko, lepiej powiedzieć coś niż nic – mówi Ron Blake, który po napaści i gwałcie doznał zespołu stresu pourazowego. Jak dodaje mężczyzna, już lepiej przyznać się do tego, że nie wiemy, co powiedzieć, niż milczeć. – To nic złego, że nie wiesz, jakich użyć słów, powiedz cokolwiek, cisza jest druzgocąca – wyjaśnia. – Wypróbuj autentyczne i empatyczne stwierdzenia, takie jak: nie jestem pewien, co zrobić, aby ci pomóc, ale zależy mi na tobie – radzi.

Przejdź na następną stronę po kolejne ważne wskazówki.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : huffingtonpost.com

Reply