Jak pomóc choremu bliskiemu? Lista rzeczy, które możecie zrobić już teraz. Najważniejszy punkt 5!

2. Skup się na bliskiej osobie

Jak wyjaśnia Melodie Winawer, mamy naturę egocentryków. Każdy z nas skupia się na sobie, może nie lekceważy innych, ale sytuacje, w których się znajdują, próbuje przełożyć na swoje życie. Nie rób tego w rozmowie z cierpiącymi bliskimi. Pozwól im się wypowiedzieć, daj więcej przestrzeni, poświęć czas na ich wysłuchanie. Nie stawiaj się w roli eksperta.

3.  Nie mów chorym: „daj znać, kiedy będziesz czegoś potrzebować”

Jak mówi Nick Arquette, założyciel „Walk With Sally”, fundacji opiekującej się rodzinami chorymi na raka, konieczność poproszenia o pomoc stawia chorych w niezręcznej sytuacji. Często wstydzą się oni tego, że sobie nie radzą, albo sami się do tego nie przyznają, bo by ich to zdołowało. Dlatego właśnie musimy im pomagać po cichu, bez „fanfar”, nie oczekując niczego w zamian. Często osoby przeżywające traumę nie życzą sobie pomocy. „Wybadajmy sprawę”, dowiedzmy się tego od ich bliskich: męża, żony, dzieci. Niech nas poprowadzą po kruchym lodzie ich emocjonalności.

4. Nie zadawaj pytania: „jak się czujesz?”

Chociaż to pytanie wydaje się naturalne i często zastanawiamy się, jak się czuje bliska osoba, nie zadajmy jej tego pytania. Prawie zawsze działa ono jak płachta na byka. – Zawsze dobrze sobie radziłam, dopóki ktoś nie zadał mi tego pytania, a potem musiałam powstrzymywać łzy – mówi Christina Pandapas, u której w wieku 46 lat zdiagnozowano trzecie stadium raka okrężnicy. Jak radzą eksperci, zamiast pytań o samopoczucie chorego podkreślmy, jak dobrze sobie radzi, dodajmy mu otuchy. Powiedzmy: „Podziwiam cię”, „Jesteś niesamowita”, albo spytajmy o konkrety: „Co mówią lekarze? Jakie są najnowsze rokowania?” itd. To bezpieczniejsze rozwiązanie.

Ostatnie rady, w tym tę najważniejszą, znajdziesz stronę dalej.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : huffingtonpost.com

Reply