GMO Żywność modyfikowana genetycznie — jak jej unikać? Szukaj na produktach specjalnego oznaczenia!

Genetycznie zmodyfikowane organizmy kryjące się pod skrótem GMO mają na świecie tyle zwolenników co i przeciwników. W naszym kraju przeważają jednak ci drudzy! Ludzie nie chcą spożywać warzyw i owoców, których genom został zmieniony metodami inżynierii genetycznej. Pojawia się zatem pytanie, jak podczas codziennych zakupów rozpoznać produkty modyfikowane od tych wolnych od GMO?

Zgodnie z prawem istnieje obowiązek znakowania żywności modyfikowanej. Oznakowane ma być jednak tylko to, co pochodzi bezpośrednio z organizmów zmodyfikowanych, np. artykuły wytworzone z mleka zwierząt karmionych paszą GMO zwolnione są z takiego obowiązku. Ustawa nie określa specjalnego znaku graficznego ani części opakowania, na której powinna widnieć informacja. W praktyce wygląda to tak, że zapis o GMO pojawia się drobnym druczkiem w składzie produktu.

1


Najpewniejszą gwarancją braku organizmów ze zmienionym genomem jest znak rolnictwa ekologicznego UE. Umieszcza się go wyłącznie na certyfikowanych wyrobach ekologicznych! Logo od 1 lipca 2012 roku widnieje na wszelkiej pakowanej żywności eko. Dzięki temu identyfikacja organicznych produktów jest ułatwiona, a konsumenci mogą wybierać żywność bardziej świadomie.

gmo

Owoce i warzywa

Przyglądnij się dokładnie naklejce podczas zakupów :

więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj

owoce

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : ekologia.pl

Reply