Jak Wielkanoc świętuje świat? Te nietuzinkowe tradycje pokazują, że nie tylko nasz folklor jest ciekawy i warty uwagi

Jak mówi stara ludowa prawda, co kraj to obyczaj.

Powiedzenie to możemy odnieść również do Wielkanocy. To najważniejsze święto chrześcijaństwa upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest u nas bardzo hucznie obchodzone. Praktycznie każdy region Polski ma swoje tradycje i obrzędy, kultywowane od wieków. Znamy je bardzo dobrze, pora więc, by przyjrzeć się temu, jak święta obchodzą nasi sąsiedzi i nie tylko.

Zwyczaje prezentowane poniżej są bardzo ciekawe i równie stare, jak nasze. Stanowią wspaniały dowód na to, że nie tylko nasz folklor jest interesujący, intrygujący i godny uwagi. Inne kraje też mają bogatą kulturę, którą warto poznać. Sprawdźcie zresztą sami.

 Wielkanoc na świecie – nietuzinkowe zwyczaje z Europy i nie tylko

Wybuchowo we Włoszech 

Włosi świętują bardzo hucznie i radośnie. Z tej okazji w Niedzielę Wielkanocną spożywają uroczysty obiad składający się rosołu z barana i zwierzęcia upieczonego w całości. W niektórych regionach oczy barana zjada pan domu, co ma przynieść pomyślność całemu domostwu. Ciekawym zwyczajem jest również wysadzanie wozu fajerwerków tzw. „Scoppio del Carro”, który tradycyjnie podpala arcybiskup Florencji. Duchowny puszcza w kierunku wozu tzw. Colombinę (racę przypominającą gołębicę). Wybuch fajerwerków przynosi regionowi szczęście i radość na resztę roku.

Po więcej tradycji sięgnij na następną stronę.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : garneczki.pl, aiesec.pl, joemonster.org

Reply