Czy można malować słońcem? Okazuje się, że tak! Poznaj zaskakującą sztukę pirografii

Sposoby tworzenia sztuki ogranicza właściwie tylko ludzka wyobraźnia. Jedną z najbardziej kreatywnych i zaskakujących technik artystycznego wyrazu,  jaką wymyślił człowiek, jest pirografia, wykorzystująca siłę ognia.  

Termin pirografia wywodzi się z języka greckiego i dosłownie oznacza „pisanie ogniem”. Technika ta polega na wypalaniu ogniem (lub innym źródłem ciepła) wzoru na przeznaczonym to tego materiale. Obecnie najczęściej do tworzenia takich obrazów wykorzystuje się rylec, który jest podgrzewany przez prąd elektryczny. Dzieła pirograficzne mogą powstawać na drewnie, skórze lub innym tworzywie, które będzie miało podobne właściwości.


Pirografia jest mało znaną techniką tworzenia obrazów.

piro-1


Sztuka pirografii zafascynowała mieszkańca Filipin, Jordana Mangosana, który postanowił zamienić swój ołówek na lupę. Wykorzystując szkło i naturalne promienie słoneczne, wypala wzory, tworząc niesamowite obrazy. Artysta wpierw wykonuje szkic węglem, a później systematycznie wypala odpowiednie fragmenty. Rysunek może mieć różne odcienie, ponieważ kontrolując intensywność wiązki ciepła, można dokonywać niemal całkowitych lub tylko powierzchownych wypaleń. Pirografia, zwłaszcza realizowana przy pomocy lupy, jest bardzo czasochłonna i wymaga dużo cierpliwości.

Jordan Mangosan przy pracy.

piro-5


Prace Jordana zachwycają swą precyzyjnością i dużą liczbą detali. Wizje prezentowane przez artystę są bardzo szczegółowe, co świadczy o jego dużym kunszcie i pewnej ręce. Powstanie jednego obrazu może zajmować nawet kilka miesięcy. Czas pracy jest uzależniony od warunków pogodowych, ponieważ kiedy słońce chowa się za chmury, Jordan nic nie może zrobić i czeka na kolejną okazję, by dać upust swojej artystycznej wizji.

Obrazy Jordana są niezwykle szczegółowe.

piro-8


Choć proces twórczy jest długi, to kolekcja prac Jordana ciągle się powiększa. A wam który obraz najbardziej się podoba?

Artystę inspirują rodzime krajobrazy.

piro-2

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : curioctopus.it

Reply