Lubicie dzikie zwierzęta? Poznajcie bliżej karakala, kota, który zachwyca wyglądem i zaskakuje charakterem

W świecie dzikich zwierząt można znaleźć wiele gatunków dużych i średników kotów. Lwy, tygrysy, pantery, serwale, rysie są wszystkim bardzo dobrze znane, ale mało kto pamięta o karakalach, pięknych afrykańskich kotach. 

Karakal to kot niezwykłej urody, który przypomina rysia, choć nie jest z nim blisko spokrewniony. Istnieje 8 podgatunków tego zwierzęcia, a przedstawiciele poszczególnych z nich, zamieszkują głównie kontynent afrykański. Nazwa karakal, pochodzi o tureckich słów „kara kulak”, które oznaczają „czarne ucho”. Przez rdzennych Afrykanów zwierzę bywa nazywane czerwonym kotem.


Karakale do niewielkie dzikie koty, osiągające do 50 cm wysokości.

5-23


Karakale nie są najwybredniejsze, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania. Preferują sawanny, lasy, stepy  i wszelkie tereny, które choć trochę pokrywa zieleń. Można je także spotkać na terenach górzystych, a nawet na pustyniach. Są to koty smukłe, o w miarę jednolitym jasnym, piaskowym bądź czerwonawym ubarwieniu, z białymi i czarnymi elementami na pysku, spodzie brzucha i wewnętrznej stronie łap. Karakale charakteryzuje ciemna pręga, ciągnąca się przez czoło kota.

Białe plamy urozmaicają umaszczenie zwierzęcia.

4-27


Cechą charakterystyczną karakali są uszy. Po zewnętrznej stronie są zazwyczaj czarne lub szare, a od wewnątrz pokrywa je jaśniejsze futerko. Uszy zwieńczają czarne, sztywne  pędzelki, które mogą stanowić nawet połowę ich długości.

Pędzle przy uszach sprawiają, że karakale bywają mylone z rysiami.

1-30


Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : superstarlifestyle.com

Reply