Klaun pogrzebowy, łapacz pijawek, ustawiacz pachołków – te zawody istniały naprawdę i robiły furorę! Poznaj ich zdumiewającą historię

Łapacz pijawek

Dawna medycyna lubowała się w pijawkach. Właściwości tych stworzeń odkryto w średniowieczu i do XIX w. leczono za ich pomocą przeróżne choroby. Najczęściej wykorzystywane były do upuszczania krwi, zwłaszcza u chorych na nadciśnienie. Jednak aby je wykorzystać, wcześniej trzeba je było złapać. W tym celu kobiety, zwane „łapaczkami” lub „pochwytywaczkami pijawek” wchodziły do jezior i sadzawek, wystawiając swe ciało na przynętę.

Klaun pogrzebowy 

Nawet jeśli klaun kojarzy się z zabawą (z wyjątkiem strasznych klaunów w horrorach), jego pochodzenie jest zupełnie inne. W starożytnym Rzymie jedynymi uroczystościami, w których uczestniczyli klauni były pogrzeby. Zadaniem klauna było rozweselanie i towarzyszenie rodzinom zmarłych w trakcie ceremonii.

Ludzki radar

Jeszcze do lat 40. XX w. nie istniały żadne precyzyjne urządzenia lokalizujące, których można byłoby użyć do wykrycia np. nieprzyjaciela na polu walki. Radzono więc sobie w inny sposób, a mianowicie używano czegoś, co (lub kogo) nazywano ludzkimi radarami. Byli to mężczyźni wyposażeni w specjalne, olbrzymich rozmiarów metalowe uszy, przez które nasłuchiwali, czy nie nadciągają samoloty, lub czołgi wroga.

 

 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.guru

Reply