Dlaczego kobiety tak bardzo lubią się przytulać? Poznajcie odpowiedź, dzięki której lepiej zrozumiecie potrzebę bliskości u pań

Przytulanie się jest bardzo ważne, zwłaszcza dla kobiet, które dość często chcą to robić. Pytania typu „Kochanie, kiedy Ty ostatni raz mnie przytuliłeś?” czy zarzuty „Dlaczego tak rzadko mnie przytulasz”, są chyba znane większości mężczyzn, dlatego wyjaśniamy skąd u płci pięknej tak silna potrzeba kontaktu fizycznego w formie uścisków. 

Każdy człowiek inaczej odczuwa potrzebę przytulania się z innymi, ale niezależnie od naszego usposobienia i pokładów wewnętrznego ciepła, przytulanie się wywołuje pewne reakcje i jest wyrazem określonych stanów. Nasze odczucia względem tej czynności zostały wypracowane przez setki lat ewolucji, dlatego warto dowiedzieć się, co sprawia, że panie bardziej lubią się tulić niż panowie.


przytulenie-pas


Z technicznego punktu widzenia przytulanie to po prostu kontakt fizyczny dwojga osób. Podczas uścisków niwelowany jest dystans między ludźmi, ponieważ osoby wzajemnie przytulające się przekraczają granice swoich stref intymności, czyli przestrzeni, którą w komunikacji niewerbalnej określono jako najbliższą i najpilniej strzeżoną przez człowieka. W związku z tym przytulanie to czynność mająca osobisty, prywatny charakter.

Oto kilka powodów, dlaczego kobiety pragną być przytulane, zwłaszcza przez swoich mężczyzn. 

1. Prozdrowotne działanie

Przytulanie się to czynność angażująca ciało i jego układy, dlatego podczas uścisków dochodzi do reakcji fizycznych organizmu. Obniża się poziom kortyzolu, przez co spada poczucie niepokoju. Kontakt z drugą osobą pozwala także uspokoić tempo bicia serca czy ciśnienie krwi. Jeśli więc przeżywacie silne stresy, przytulajcie się jak najczęściej. Dodatkowo dzięki temu uspokojeniu i odprężeniu, jakie daje przytulanie, łatwiej jest zasnąć, więc to naturalny lek na bezsenność.

couple-1343944_960_720


2. Poprawa samopoczucia

Podczas przytulania organizm wydziela hormon oksytocynę, zwany potocznie hormonem więzi społecznych czy hormonem przywiązania. Im wyższy poziom oksytocyny w organizmie, tym człowiek bardziej otwarty na innych ludzi, co pomaga mu w budowaniu relacji z innymi. Dzięki działaniu tej substancji łatwiej jest budować bliskie relacje i je utrzymywać, dlatego kobiety dążą do tego, by utrzymywać oksytocynę na wysokim poziomie, w czym swoim zachowaniem ma pomóc im partner.

Przytulanie się pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale i na psychikę kobiety. Czytajcie dalej, a dowiecie się więcej.

over-the-city-1261216_960_720

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : brightside.me

Reply