Zobaczcie, jak zachowują się drapieżne koty na haju po kocimiętce. Czyż nie są słodkie?

Nie tylko ludzie są podatni na działanie używek, ale również zwierzęta. Do środków odurzających dla futrzaków zalicza się przede wszystkim kocimiętkę, która sprawia, że nawet największe i najgroźniejsze koty, stają się potulne i wesołe.  

Kocimiętka to roślina pochodząca z terenów Europy, Azji i Afryki, na których panuje klimat umiarkowany. Biologom udało się zidentyfikować i opisać ponad 200 jej odmian (większość z nich to rośliny wieloletnie), a cztery z nich występują w Polsce. Kocimiętka ma niewielkie białe, błękitne, fioletowe bądź różowe kwiaty i wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie oraz pszczelarstwie, a także jako składnik preparatów odstraszających owady.


kot-pas


Kocimiętka słynie przede wszystkim ze swojego wpływu na koty, czemu zawdzięcza swą nazwę. Roślina w swoim składzie zawiera organiczny związek chemiczny nepetalakton, który działa na układ nerwowy kotów. To rodzaj feromonu, który je przyciąga i sprawia, że nie mogą się oderwać od jego źródła. Dlatego kiedy w pobliżu kota pojawia się kocimiętka, ma on nieodpartą pokusę ją gryźć, lizać, ale także tarzać się w niej. Towarzyszy temu radosne mruczenie i lekkie odurzenie. Skutki działania kocimiętki nie trwają długo, około 10 minut.

Tygrys dobierający się do worka z kocimiętką

koty-1


Kocimiętka działa nie tylko na domowe koty, ale również na te wielkie drapieżniki. One również nie potrafią się oprzeć tej roślinie i z rozkoszą oddają się relaksowi pod jej działaniem. Sami zobaczcie, jak słodkie są wielkie koty, kiedy są na haju po kocimiętce.

Wielkie koty kontra kocimiętka

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : youtube.com

Reply