Niemal każdy zakupiony towar ma na odwrocie kod kreskowy. Zastanawiałeś się, co oznacza? To dość istotna informacja!

Dziś niemal każdy towar kupiony w markecie czy galerii handlowej jest oznaczony kodem kreskowym. Większość z nas zapewne nigdy nie zastanawiała się, co oznaczają te czarno-białe paseczki zamieszczone na odwrocie.

Wszystko zaczęło się w 1948 roku, gdy jeden z amerykańskich sklepów nie mógł poradzić sobie z rosnącą liczbą towarów. Opracowano wówczas metodę umożliwiającą szybkie nabijanie produktów na kasę. Cztery lata później pomysł opatentowano i rozpowszechniono niemal na cały świat.

Najpopularniejszy z kodów to kod EAN składający się z 8 lub 13 cyfr. Pierwsze liczby to identyfikator kraju pochodzenie, następne pięć oznaczają konkretną firmę zaś kolejne produkt. Dzięki kodom kreskowym możemy się dowiedzieć, z jakiego kraju pochodzi produkt oraz czy nie jest on przeterminowany. System GS1 DataBar zawiera informacje nie tylko o towarze i producencie, ale również o jego przydatności do spożycia. Gdy przeterminowany produkt zostanie zeskanowany, automatycznie jest odrzucany na kasie. Niestety system nie funkcjonuje we wszystkich sklepach. Do tej pory zainwestowała w niego tylko Biedronka. W ten sposób oznakowane są m.in. ryby, mięso, chleb, sałatki czy wyroby mleczarskie.

Numeryczne symbole krajów na kodach kreskowych znajdziesz na kolejnej stronie.

(www.truthorfiction.com)

barcode

1

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : finanse.wp.pl

Reply