Kolejność urodzenia dużo mówi o twoim charakterze. Sprawdź, czy psycholodzy mają rację!

Sporo specjalistów uważa, że kolejność urodzenia znacząco wpływa na charakter człowieka i jego relacje z innymi. Podobno determinuje większość późniejszych wyborów i znacząco przekłada się na życie.

Choć rodzice kochają wszystkie dzieci tak samo, wychowują je nieco inaczej. Pomiędzy kolejnymi urodzeniami znajdują się na różnych etapach życia, mają różne oczekiwania i zasoby materialne. To przekłada się również na osobowość pociechy, a rola, jaką przyjmie w dzieciństwie, rzutuje na całe jej późniejsze życie.

wittyfeed.com

child


1. Dziecko najstarsze — urodzony przywódca

Od najstarszego dziecka rodzice zazwyczaj najwięcej wymagają. Jako pierwsze przyszło na świat i to jemu poświęcali całą swoją uwagę. Nie musiało z nikim konkurować ani zabiegać o zainteresowanie. Gdy w rodzinie pojawia się druga pociecha, starsze staje się zazdrosne, próbuje odzyskać swoją pozycję.

Później to na nim spoczywa odpowiedzialność za młodszego brata czy siostrę. Często jest dla nich przykładem i wzorem do naśladowania. Z czasem przejmuje rolę opiekuna, pomaga rodzeństwu w nauce i obowiązkach. Będąc mentorem, staje się małym przywódcą, który podpowiada, co należy zrobić i jednocześnie czuje władzę.

birth-personality1


Psychologowie stwierdzili, że to właśnie pierworodni mają największe możliwości i są bardziej pewni siebie. U chłopców zauważa się dominujące cechy przywódcze, a u dziewczynek opiekuńcze. Tak też jest w późniejszym życiu. Najstarsze dzieci mogą pochwalić się świetnymi zdolnościami organizacyjnymi i umiejętnościami lepszego radzenia sobie z problemami.

birth-personality2


Są bardziej inteligentne niż ich rodzeństwo. Badania norweskich naukowców dowiodły, że pierworodni są inteligentniejsi o 2,3 pkt IQ od reszty rodzeństwa. Druga pociecha ma z kolei 1,1 pkt IQ przewagi nad kolejnym.

Mają ogromną szansę, aby odnieść sukces (ponad połowa prezydentów Stanów Zjednoczonych to najstarsi synowie). Również prezesi wielkich firm i korporacji to w większości dzieci najstarsze.

Jesteś jedynakiem, drugim lub najmłodszym dzieckiem? Na kolejnych stronach znajdziesz cechy określające twój charakter. 

birth-personality3

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

źródło : poradnikzdrowie.pl

Reply