Te linie układają się w falę czy zygzak? A może wszystkie są takie same? Odpowiedzi na te pytania udziela japoński naukowiec

Jeśli ktoś bezgraniczne ufa swoim oczom, może się boleśnie zawieść.

Nasz zmysł wzroku często płata nam figle, ponieważ ma tendencję do upraszczania widzianego obrazu, zaś mózg, który go odczytuje, lubi interpretować go tak, by pasował do tego, co już zna. Bywa to kłopotliwe, gdyż rzeczywistość pełna jest skomplikowanych i nieoczywistych przedstawień, które nieźle mogą namieszać nam w głowach.

 

Koske Takahashi to badacz z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Chukyo w Japonii, zajmujący się zagadnieniami percepcji i iluzji. Niedawno w czasopiśmie „i-Perception” opublikował obszerną analizę stworzonego przez siebie złudzenia optycznego pod tytułem „Bent Blind”.

Gdy patrzy się na rysunek, widzi się dwa rodzaje linii: fale i zygzaki. W rzeczywistości jednak obie linie mają falisty kształt, lecz nasz zmysł wzroku nie potrafi tego zauważyć, ponieważ linie mają różne kolory. Czarna barwa sprawia, że linia wygląda bardziej twardo, podczas gdy biały kolor łagodzi krzywiznę i czyni ją subtelniejszą. Ponadto efekt, jaki dają czarno-białe kolory linii, potęguje zmieniająca się barwa tła.

 

Rysunek został stworzony, by lepiej zbadać zdolności mózgu, jakie posiada względem przetwarzania informacji i obrazów. Co ciekawe, dzięki badanom innego naukowca, profesora Masaki Tomonaga z Uniwersytetu w Kioto, stwierdzono, że tej iluzji ulegają nie tylko ludzie, ale i szympansy.

Iluzja autorstwa Koske Takahashi w prosty sposób pokazuje, że praca naszego mózgu jest zagadką, którą nieustannie powinniśmy badać.

Gdy zestawimy ze sobą linie, to wyraźnie widać, że wszystkie mają falisty kształt 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : id.netolabo.com

Reply