Gdy przestał padać deszcz, budowlańcy zaczęli przecierać oczy ze zdziwienia: na niebie pojawiła się tęcza nie w kształcie łuku, ale całego koła!

Przyroda ma to do siebie, że nigdy nieprzestanie zaskakiwać człowieka.

Natura i zachodzące w niej zjawiska, mają różnorodny charakter. Niektóre przerażają swą siłą, inne inspirują, a jeszcze inne zachwycają swym wyjątkowym i ulotnym pięknem. Do jednych z najbardziej czarująych zjawisk przyrody zalicza się tęczę, zwiastun szczęścia i dobrej pogody.

Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia świata, które załamuje się w kropli wody (światło słońca lub księżyca oświetla krople deszczu zawieszone w atmosferze), w efekcie czego tworzy się wielobarwny łuk. W tęczy wyróżnia się następujące barwy: czerwoną, pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską, indygo i fioletową.

Efekt tęczy może wystąpić zawsze wtedy, gdy w powietrzu znajdują się krople wody i świeci słońce, niekoniecznie tylko podczas deszczu i tuż po nim. Wyraźnej tęczy właściwej mogą towarzyszyć bledsze tęcze wtórne (w przyrodzie można dostrzec 1-2 tęcze wtórne, a w warunkach laboratoryjnych aż 19). Niewielkie tęcze pojawiają się też przy zbiornikach, wokół których rozproszone są liczne cząsteczki wody (fontanny, wodospady).

Powszechnie wiadomo, że tęcze mają kształt łuku, dlatego budowlańcy z Petersburga byli w szoku, gdy po skończonej ulewie zobaczyli okrągła tęczę! To był widok zapierający dech w piersiach, ale na szczęście panowie nie stracili zimnej głowy i wszystko nagrali, a później umieścili na YouTube.

Tęcza została nakręcona z budowanego wieżowca Lakhta Center, czyli z wysokości ponad 360 metrów! To nagranie specjaliści nazywają unikatowym, ponieważ kuliste tęczne to ogromna rzadkość.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : perfecto.guru, youtube.com

Reply