Tylko osoby z wysokim IQ są w stanie rozwiązać tę łamigłówkę. Bill Gates trudził się nią aż 20 sekund!

W sieci można znaleźć tysiące logicznych zagadek, różniących się poziomem trudności. Jedne są dziecinnie proste, drugie prawie nierozwiązywalne.

Zaproponowana dziś przez nas łamigłówka nie należy do najłatwiejszych, a w internecie krąży opinia, że rozwiązują ją tylko najmądrzejsi. Nie chodzi o mnożenie liczb czy poszukiwanie kota wśród sów. Nie musisz mieć żadnej rozległej wiedzy matematycznej. Wystarczy tylko bystry umysł i umiejętność analizowania.

Ta zagadka krąży po sieci już od dłuższego czasu. Jeśli jeszcze nie natknąłeś się na nią na Facebooku lub na stronach poświęconych quizom, zachęcamy do zabawy. Wydaje się łatwa, ale tak naprawdę jest podchwytliwa i wymaga nieszablonowego myślenia. Jeśli się skupisz i trochę pomyślisz, możliwe, że dasz radę. Nie stworzył jej byle kto. Jest dziełem pewnej mądrej kobiety pochodzącej z Rosji.

Opracowała ją radziecka matematyczka Tania Chowanowa. Ukończyła studia i zdobyła doktorat w Rosji w 1988 roku. Podobno teraz pracuje w Stanach Zjednoczonych w ośrodku edukacyjnym współpracującym z MIT (Massachusetts Institute of Technology). Jest to jedna z najlepszych politechnik na świecie. Chowanowa przez jakiś czas prowadziła bloga poświęconego matematyce i to właśnie na nim w 2009 roku zamieściła tę słynną łamigłówkę.

Przejdź na kolejną stronę i postaraj się ją rozwiązać. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply