Legendarny chirurg odkrył sekret długowieczności. „Lenistwo i chciwość to dwie główne przyczyny chorób” – twierdził

Mykoła Amosov był niezwykłym człowiekiem. 

Zasłynął jako wybitny chirurg i pionier w przeprowadzaniu skomplikowanych operacji serca. Miał wykształcenie nie tylko medyczne, ale i techniczne, a inżynieryjny dryg pozwalał mu projektować i tworzyć innowacyjne urządzenia medyczne. Stworzył pierwsze w dawnym ZSRR zastawki serca, które zrobił z braku lepszych materiałów, wykonał z kawałków importowanych nylonowych koszul.

Stworzył również pierwszą protezową osłonę zastawki, która chroniła przed zakrzepami krwi i pierwsze w dawnej Rosji „płucoserce”, które podczas operacji na otwartym sercu przejmowało funkcje serca i płuc i realizowało krążenie pozaustrojowe. Był również pierwszym ukraińskim anestezjologiem. 

Kilka ostatnich lat życia Amosov poświęcił badaniu długowieczności. Wydał tzw. metodologię RON („Reżim ograniczeń i obciążeń”) i udowodnił, że istnieje sposób na przedłużenie życia, a jednocześnie utrzymanie czystego umysłu. Uznawał, że bez zdrowego systemu odżywiania i aktywności fizycznej człowiek nie może być zdrowy. Swoją teorię przetestował na samym sobie. W wieku 85 lat codziennie ćwiczył mięśnie brzucha i wykonywał 85 ćwiczeń z 10-kilogramowymi hantlami. Oto kilka najważniejszych złotych myśli, które puścił w obieg publiczny. 

Zdrowie to nasz naturalny stan

Lekarze leczą choroby, a zdrowie należy utrzymywać poprzez sam trening. To „zdolność rezerwowa” narządów i całej naszej fizjologii. Dobre zdrowie pozwala nam radzić sobie ze stresem i wysiłkiem fizycznym, a także nie zachorować, a będąc chorym nie umrzeć. Jak twierdził lekarz, dobre zdrowie można utrzymać bez „profilaktycznych tabletek” i zbędnych „witamin”, bez zajadania się lekami, treningiem, ćwiczeniem i obciążeniami. 

Ludzie najczęściej chorują na lenistwo i chciwość 

Co to jest choroba? To irytujące zaburzenie różnych funkcji, które utrudnia człowiekowi życie, a czasem ostatecznie je odbiera. Przyczyny są różne: infekcje wirusy, czasem – wady wrodzone. Jak argumentował Amosov, natura ludzka jest silna. Przynajmniej dla większości ludzi.

Tylko sam człowiek jest odpowiedzialny za swoje choroby. Najczęściej cierpi z powodu lenistwa i chciwości, ale czasami z powodu nierozsądności, ignorancji i braku zdrowego rozsądku.

Tak, drobne choroby są nieuniknione, ale ciężkie najczęściej wynikają z nieracjonalnego sposobu życia: zmniejszenia rezerw organizmu. Warunki zewnętrzne, ubóstwo, stres – są na drugim miejscu.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej.

Reply