Plemię Selk’nam z Ameryki Południowej całkowicie wymordowano w kilka dziesięcioleci. Zginęli, bo zachłanność to najbardziej niszcząca siła na świecie

Człowiek owładnięty rządzą zysku, zapomina o poszanowaniu najwyższej wartości: życia.

Świat jest bardzo różnorodny, dlatego poszczególne cywilizacje rozwijały się w odmiennym tempie. W połowie XIX wieku Ameryka Południowa wciąż była zagadką, a jej rdzenne ludy nadal żyły według swoich pierwotnych wierzeń. Niestety gdy zorientowano się, jak cenne są przez nich zajmowane ziemie, rozpoczęła się ich eksterminacja.

Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista to archipelag położony u południowego wybrzeża Ameryki Południowej, należący do krainy zwanej Patagonią. Ziemie te odkrył Ferdynand Magellan, a jej nazwa pochodzi od łuny ognisk palonych przez tubylców, jaką widzieli marynarze.

Ziemię ognistą i część Patagonii od wieków zamieszkiwało plemię Selk’nam, które aż do połowy XIX nie było nękane przez nikogo. Sami też nie interesowali się światem zewnętrzem, więc wszelka nowoczesność i postęp były im obce. Niestety cywilizacja, niosąca okrucieństwo i pragnienie zysku, sama ich znalazła i doszczętnie wymordowała.

Już na kolejnej stronie poznacie historię plemienia, które nie przetrwało zetknięcia się z białym człowiekiem i państwowością. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : curioctopus.it, wikipedia.org

Reply