Mądrość Sokratesa jest ponadczasowa! Poznajcie trzy pytania, które według filozofa powinien zadać sobie każdy, kto chce coś powiedzieć

Mądrość minionych pokoleń, wciąż może być aktualna i bardzo pomocna.

Ludzie od zarania dziejów zadają sobie pytania dotyczące sensu życia, przyszłości czy moralności człowieka. Takie poważne rozważania stały się domeną filozofów, którzy od wieków wytyczają ścieżki myślowe, jakimi powinni podążać ludzie, by odszukać i poznać sens swojej egzystencji.

Filozofowie nie tylko dumają nad tym, skąd przychodzi człowiek, po co żyje i do czego zmierza, ale także analizują codzienne sytuacje, relacje między ludźmi i różne prawidłowości życia społecznego. Dzięki swoim obserwacjom wysnuwają wnioski, których wdrożenie zmieniłoby świat.

Jednym z największych myślicieli w dziejach ludzkości był Sokrates. Filozof urodził się około 470 r p.n.e. w Atenach, gdzie też zmarł w wieku około 70 lat. Niestety nie pozostawił po sobie żadnych pism, a o jego działalności wiemy z przekazów innych znamienitych Greków: Platona, Ksenofonta czy Arystofanesa.

Sokratesowi m.in. przypisuje się słynną myśl „Wiem, że nic nie wiem” i postrzega się go jako poszukiwacza prawdy. Filozof bardzo cenił sobie cnotę i szczególnie interesował się duszą człowieka. Założeń jego filozofii uczy się dzieci w szkole na lekcjach historii, ale wiele cennych jego rad jest niestety pomijanych.

Pochylając się nad dorobkiem Sokratesa, warto zwrócić uwagę na jego dialog z pewnym Grekiem, chcącym przekazać mu jakaś palącą wiadomość. Filozof jednak gasi emocje rozmówcy i wpierw zadaje mu 3 pytania, które zmieniają wszystko…

O co zapytał Sokrates? Koniecznie dowiedźcie kolejne strony i zdobądźcie starożytną mądrość! 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Przejdź na kolejną, by czytać dalej. źródło : deadbees.net, wikipedia.org

Reply